Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

3 Yıl Ayrı Yaşamadan Sonra Boşanma Davası

֍ Avukatlık Büromuz Gaziantep, Ankara, istanbul Adana,Malatya, Şanlıurfa, Kilis,

(Boşanma Davasının Reddinden Sonra Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması) Nedeniyle Açılan Boşanma Davası (TMK 166/4)

TMK md. 166/4 : “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.”

Bu kanun maddesi, fiilen sona ermiş evlilikleri zorla sürdürmenin anlamı kalmadığı fikrine dayanmaktadır. Doktrinde “fiili ayrılık”, “eylemli ayrılık” olarak adlandırılan bu boşanma davası sebebi 3444 sayılı Kanunla 1988 yılında yapılan değişiklikle yürürlüğe girmiştir.

Açılmış bir boşanma davası reddedildikten sonra tarafların red kararının kesinleşmesinden itibaren üç yıl içinde müşterek hayatı yeniden kuramamış olmaları halinde evliliğin fiilen sona ermiş olduğu ve bu durumda tarafların evliliğe devama zorlamanın anlamsız olacağı kabul edilmiştir.

Ayrı yaşama nedeniyle açılacak boşanma davasının şartları

1 Daha Önce Boşanma Sebeplerinden Herhangi Biriyle Boşanma Davası Açılmış Ve Reddedilmiş Olmalı

2 Boşanma Talebini Reddeden Kararın Kesinleşmesinden İtibaren Üç Yılı Geçmiş Ve Bu Üç Yıl İçinde Her Ne Sebeple Olursa Olsun Müşterek Hayat Yeniden Kurulmamış Olmalı

3 Eşlerden Birinin Boşanma Davası Açmış Olması

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram