Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Adli Sicil Kaydının Silinmesi – Gaziantep Avukat | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

adli sicil kaydi silinmesi gaziantep ceza avukati

Adli Sicil Kaydının Silinmesi:

A) 1 Haziran 2005 tarihinden sonra işlenen suçlarda Adli sicil ve Arşiv kaydının silinmesi.

Süreye bağlı olarak adli sicil kayıtlarının silinmesi koşulları ortadan kaldırılmıştır.

Tüm hak yoksunları cezanın veya güvenlik tedbirlerinin infazının tamamlanması ile ortadan kalktığından artık bunun adli sicile kaydedilmesi gerekmez. Kesinleşmiş fakat infaz edilmemiş mahkûmiyet karar özetleri adli sicile kaydedilmektedir.

a)Adli Sicil Kaydının Silinmesi:

Adli Sicil Bilgileri;

1) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

2) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya

etkin pişmanlık,

3) Ceza Zamanaşımı’nın dolması,

4) Genel af halinde adli sicil ve istatistik genel müdürlüğünce silinerek arşiv kaydına alınır.

Adli para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adli sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

b)Arşiv Kaydının Silinmesi

Arşiv Bilgileri;

1) İlgilinin ölmesi

2) Kaydın girildiği tarihten itibaren 80 yılın geçmesi.

3) Fiilin kanunda suç olmaktan çıkarılması

4) Kanun yararına bozma ve yargılamanın yenilenmesi sonucunda beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde adli sicil ve ARŞİV KAYDI tamamen silinir.

B) Suç Tarihi 1 Haziran 2005 tarihinden önceki Adli Sicil ve Arşiv Kayıtlarının silinmesi;

1 Haziran 2005 tarihinden önceki adli sicil ve arşiv kayıtlarının silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.

› Cezanın çekildiği, ortadan kalktığı, düştüğü tarihten itibaren;

1) Kabahatten mahkûmiyet halinde “ 1 yıl “

2) Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile 5 yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkûmiyetler “10 yıl “

3) Beş yıl veya daha az ağır hapis veya hapis veya ağır para cezasına mahkûmiyet halinde diğer bir cürümden dolayı “5 yıl“

4) Cezanın ertelendiği ve mahkûmiyetin esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde “5 yıl“ (Hüküm tarihinden itibaren 5 yıllık bekleme süresinin bitiminde)

5) Çocuklar hakkında; (18 yaşından küçükler) (suçun işlendiği anda)

› Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile 5 yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkûmiyetlerin suçu işlediği zaman 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı “5 yıl“

› 5 yıl veya daha az mahkûmiyet halinde “2 Yıl“ içinde evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkûm olmadığı takdirde ilgilinin, Cumhuriyet Savcısının, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine; Hükmü veren Mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer Asliye Ceza Mahkemesince adli sicildeki kaydın çıkartılmasına karar verilir.

Tecil Edilmiş Hükmün silinme koşulları;

Tecilli mahkûmiyetle (ertelenmiş) konu suçun niteliğine bakılmaksızın hüküm tarihinden itibaren 5 yıllık bekleme süresinin geçtiğinde “Mahkumiyetin vaki olmamış sayılması “ gerektiği dikkate alınarak silme kararı verme zorunluluğu vardır.

Yukarıda da açıklandığı gibi adli sicil kaydınızın hayatınızın sonuna kadar geçmişinizde bir leke gibi kalmasını, geçmişte yaptığınız hataların cezasını çekmenize rağmen karşınıza çıkmasını ve geleceğinizi olumsuz etkilemesini engelleyebilirsiniz.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Ceza Davaları Avukatı

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram