Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

ALDATILAN EŞ – Manevi Tazminat Davası Hakkı

ALDATILAN EŞ, EŞİ DIŞINDA Kİ KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİR Mİ?

Evet açabilir . Aldatan eşin ilişkide bulunduğu üçüncü kişiye manevi tazminat davası açma koşulları şunlardır :

1)Aldatan eş ile üçüncü kişi arasında fiziksel veya duygusal bir ilişki olmalıdır.

Aldatan eşin üçüncü kişi arasında ilişki olmasından kasıt , bu iki insanı yakınlaştıran bir sebebin olmasıdır. Bu iki kişi arasında bir kereye mahsus veya devam eden cinsel ilişki olabilir. Cinsel ilişki olmasa da bu iki kişi arasında duygusal yakınlaşmanın bulunması dahi bir ilişkinin varlığı için yeterlidir.

2)Üçüncü kişi , aldatan eşin evli olduğunu bilerek fiziksel veya duygusal ilişki kurmuş olmalıdır.

Üçüncü kişi , ilişkide bulunduğu kişinin evli olduğunu bilmeli ve buna rağmen ilişki kurmuş olmalıdır. Şayet üçüncü kişi , ilişki kurduğu kişinin evli olduğunu bilmiyorsa üçüncü kişiye bu sebepten dolayı manevi tazminat davası açılamaz.

3)Üçüncü kişi , aldatan eş ile ilişkide olma konusunda kusurlu olmalıdır.

Üçüncü kişinin aldatan eş ile yaşadığı ilişkide kusurlu olması da bir diğer önemli koşuldur. Buna göre üçüncü kişi bu ilişkiyi kendi iradesi ile tercih etmelidir. Üçüncü kişinin iradesini etkileyen başka bir durum varsa üçüncü kişi kusurlu sayılamayacaktır.

Örneğin aldatan eş ile ilişkiye girmesi konusunda ölüm tehditleri alıyorsa , üçüncü kişiyi kusurlu saymak mümkün olamayacaktır.

4)Aldatılan eşin kişilik hakkı , bu gayrıresmi ilişki sebebiyle tecavüze uğramış olmalıdır.

Dördüncü ve son koşul üçüncü kişi ile aldatan eşin ilişkisi sebebiyle aldatılan eşin kişilik hakkı zedelenmiş olmalıdır. Şayet aldatılan eşin kişilik hakkı zedelenmemiş ise bu durumda tazminata hükmedilemiyecektir.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Aile Mahkemesi Davaları Avukatı

(Anlaşmalı Boşanma, Çekişmeli Boşanma, Maddi ve Manevi Tazminat, Nafaka)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram