Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Almanya Boşanma Aile Hukuku Avukatı Tanıma ve Tenfiz

almanya bosanma

Almanya’ da yaşayan Türk vatandaşları boşanma işlemlerini neticelendirmesine rağmen Türkiye’ de evli gözükmeye devam etmektedir. Çünkü devletlerin kendi mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararları tanıma tenfiz davası açılmadığı takdirde Türkiye’ de hüküm ihtiva etmemektedir. Bu durum Milletlerarası Özel Hukuk gereğince Türkiye’ de boşanmanın tanınması ve tenfizi davasının açılmasını zaruri kılmaktadır. Almanya’da Boşanma yapan kişiler bu noktada mutlaka tanıma tenfiz davası açmalıdırlar.

Almanya’ da ikamet eden Türklerin başka bir Türk vatandaşıyla yahut yabancı ülke vatandaşıyla evliliğini Almanya’ da noktalaması ve boşanması nedeniyle tanıma tenfiz davası açmaması durumunda aleyhe bazı hukuki sonuçlar ortaya çıkmaktadır:

1-) Almanya’ da boşanma nedeniyle Türkiye’ de boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açılmadığı takdirde eski eşinizin yasal mirasçılık statüsü devam etmektedir.

2-) Almanya’ da boşanmanıza rağmen Türkiye’ de tanıma-tenfiz davası açmadığınız takdirde Türk kurumları nezdinde evli gözükmeye devam edersiniz. Bu nedenle tekrar evlenmek istediğiniz takdirde memurlar tarafından  ‘Siz zaten evli gözüküyorsunuz, bu nedenle evlenemezsiniz!’ şeklinde olumsuz olarak bilgilendirilirsiniz.

Tarafımıza yapılan başvurular neticesinde çoğu bireyin tanıma tenfiz davasından haberi dahi olmadığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman ise bireyler daha sonra gerekenleri yaparım düşüncesiyle tanıma tenfiz davası açmayı geciktirmektedir.

Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası için gerekli evrakların tarafınızca toplanması sonrasında tanıma tenfiz avukatı vasıtasıyla işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olacaktır. Unutmayınız ki, tanıma tenfiz davası açılmadan herhangi bir kuruma başvuru yaparak bu problemi çözemezsiniz. Başvuru yaptığınız takdirde dahi size dava açmanız gerektiği aktarılacaktır.

ALMANYA’DA BOŞANMA NEDENİYLE TANIMA TENFİZ DAVASINDA GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

1-)Almanya’da Boşanma ile ilgili verilen Almanca mahkeme kararının ıslak imzalı aslı

2-) Almanya’da Boşanma verilen mahkeme kararının kesinleştiğini gösterir şerh yahut belge

3-) Almanya’ da verilen mahkeme kararına ve kesinleşme şerhi yahut belgesine Almanya Mahkemesi veya yetkili makamca 1961 Lahey Konvansiyonu’ na göre Apostille evrakı eklenmesi

4-) Almanya mahkemesinin vermiş olduğu kararın, kesinleşme şerhinin ve apostille tasdikinin yeminli Türkçe tercümana çevirisi

5-) Yeminli tercümeye konsolosluk onayı( Almanya’ da yer alan konsolosluklardan yeminli Türkçe tercümanlar hakkında bilgi alabilirsiniz.)

6-) Avukatınıza verilecek özel tanıma tenfiz vekâletnamesi( Bu vekaletname sadece tanıma-tenfiz için verilecek olup başkaca bir işlem için kullanılamaz.)

Almanya’da Boşanma ve bu boşanmaya ilişkin kararların tanınması ve tenfizi davası için Türkiye’ ye gelmenize gerek yoktur. Davayı avukatınız vasıtasıyla neticelendirebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram