Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Almanya Mahkeme kararının teninması ve Tenfizi

almanya mahkemesi

Çiftler yurtdışında ikamet etmeleri durumunda boşanma kararı aldıkları takdirde bulundukları ülkede boşanma davası açabilmektedir. Ancak Türk vatandaşları için yurtdışında boşanmak yeterli gelmemekte ve boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açılması gerekmektedir. Alman Mahkemesi Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz işlemleri yerine getirilmediği vakit, Türkiye’de bu evlilik yasal olarak devam etmektedir.

Almanya’ da Türk vatandaşlarının gerek yabancı ülke vatandaşından gerekse Türk vatandaşından boşanması halinde Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaması durumunda tekrar evlilik yapması mümkün değildir.

ALMAN MAHKEMESİ BOŞANMA KARARI TANIMA TENFİZ

Almanya bölge mahkemelerinin aile mahkemesi sıfatıyla vermiş oldukları boşanma kararlarının icrası ve Türkiye’ de boşanma tanıma tenfiz davasının açılabilmesi için bazı belgelerin toplanarak tanıma tenfiz avukatına iletilmesi gerekmektedir. Bu belgeler ise;

Alman Mahkemesi Boşanma Kararı Tanıma Tenfiz için Gerekli Belgeler

Almanya mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararının ıslak imzalı Almanca aslı

Alman mahkemesi boşanma kararının kesinleştiğine ilişkin şerh veya ek belge (Örneğin bu boşanma kararı …….. tarihinde kesinleşmiştir.)

Alman boşanma kararına alınması gereken apostil şerhi

Tanıma tenfiz davası açılabilmesi için Almanca evrakların yeminli tercüman tarafından Türkçe ye çevirisi ve çevirinin de konsolosluk tarafından onaylanması

Konsolosluktan çıkartılması gereken tanıma tenfiz avukatı vekaletnamesi

Almanya’da verilen boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi davası ABD ve diğer ülkelerde verilen boşanma kararlarının tanıtılması ve tenfizi davalarından daha kısa süre tamamlanabilmektedir. Tanıma tenfiz avukatına vekaletname ile gerekli belgelerin teslimi halinde dava süreci başlamış olacaktır. Almanya’da boşanılan diğer eşin de avukata vekalet vermesi ise dava sürecini minimuma indirecek ve çok kısa sürede davanın neticelenmesini sağlayacaktır. Diğer eşin vekaletname vermemesi durumunda dava açıldığı takdirde yurtdışına yani Almanya’ya tebligat yapılması gerekecek olup tebligatın gidiş ve dönüşü dahi 2-3 ay alabilecektir.

Almanya’da verilen boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olabilmesi için açılması gereken tanıma tenfiz davası temeli gereği milletlerarası özel hukuk ve usul hukukuna dayanmaktadır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir avukat ile çalışmakta fayda vardır. Zira son dönemde tanıma tenfiz davasında faaliyet gösterdiğini beyan eden kimse sayısı artmaktadır.  Referansları olan ve dava süreç yönetimini yapabilecek sistemli çalışan bir hukuk bürosu önem taşımaktadır. Çünkü Türkiye’ye dava için gelemeyeceğinizin doğru olarak bilgilendirilmeniz ve davanızın akıbeti hakkında güncel bilgiye erişmek önem arz etmektedir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram