Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Almanya’da boşandım ne yapmam lazım ?

Almanya'da bosandim ne yapmam lazim ?

Almanya’da boşandım ne yapmam lazım ?

Yurt dışında yaşayan Türkler’in boşanma ilgili sorununa kolaylık getirildi. Avrupa ülkesinden alınan kararlar artık konsolosluk tarafından tanınacak ve aile kütüğüne işlenecek. Bunun için boşananların birlikte başvurusu şart.

Yurt dışında yaşayan Türkler’in en büyük sorunlarından biri olan, “boşanma davalarının tanınmasıyla“ ilgili sorunun çözümüne kolaylık sağlandı. Avrupa’da boşananlar, artık boşanma kararıyla gidip konsoloslukta bunu tanıtacak ve aile kütüğüne işletebilecek.

BİR YERDE BOŞANMIŞ, BİR YERDE EVLİ

Yaşadığı Avrupa ülkesinde boşanan Türkler, yıllarca bu kararı Türkiye’de tanıtmak için uğraşıyordu. Avrupa’da boşanmış kişiler, Türkiye’de evli görüldüğünden bir çok hukuki sorun çıkıyordu. 7 Şubat 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile, boşanmanın tanıtılması/ tenfizi kolaylaştırıldı. Yeni genelge ile, eğer boşanan çiftler ya da vekillerinin ilgili başkonsolosluğa başvurarak, yabancı ülke mahkemesinden aldıkları, onaylı boşanma kararını tanıtmasına olanak sağlandı.

DEĞİŞİKLİK NASIL UYGULANACAK?

Yeni genelge ile süreç şöyle işleyecek;

1- Yaşanılan ülkedeki adli veya idari makamlardan alınan boşanmaya, evliliğin butlanına, iptaline ya da mevcut olup olmadığına ilişkin karar, önce bir üst mahkemeden onaylatılacak. Yani apostil damgası alınacak. Bu damga kararın kesinleştiğini gösteriyor.

2- Kesinleşmiş karar ile birlikte her iki taraf ya da her iki tarafın temsilcisi, Türk Başkonsolosluğu’na giderek kararın tanıtılmasını talep edecek. Boşanan tarafların aynı anda müracaat etmesi şart koşulmuyor. Ancak boşanmış çiftlerin ya da vekillerinin başvuruları arasındaki süre en fazla 90 gün olacak.

3- Kararın tanınması için, boşanma kararının aslı ve türkçe tercümesi, apostil damgası ve türkçe tercümesi, kimlik veya pasaport kopyaları birlikte verilmeli.

4- Başvuruları incelemek için konsolosluklarda bir komisyon oluşturulacak ve bu komisyonun kararıyla, yabancı ülke mahkemesinin verdiği boşanma kararı aile kütüğüne işlenecek.

5- Eğer taraflardan biri, boşanma kararının bu şekilde tanıtılmasını istemiyor ya da talepte bulunmuyor ise, o zaman eskiden olduğu gibi Türkiye’deki mahkemelerde kararın tanınması/ tenfizi için dava açmak gerekecek.

6- Konsolosluklardaki komisyonların kararı sadece boşanmaların tanınması ile ilgili olacak. Bu kararlar, yabancı ülke adli veya idari makamlarınca verilen kararlardaki velayet, iştirak nafakası, çocuk ile kişisel hukuki durumlar, mal rejimi ve tazminat gibi tenfiz edilmesi gereken hükümlere uygulanmayacak.

7- Yabancı ülke mahkemesinin verdiği kararın, Türk kamu hukuku düzenine açıkça aykırı olmaması gerekir. Yani yasal ve Türkiye tarafından tanınan bir kurumca ilk kararın alınmış olması zorunludur.

8- Boşanma kararlarını Türkiye’de tanıtmak için dava açmış olanlar, bu yeni durumdan yararlanamayacak. Komisyonun verdiği tanıma kararı 7 gün içinde aile kütüğüne işlenecek.

9- Eğer komisyon, bir kararın tanıtılmasını reddederse o zaman kişilerin Türkiye’deki ilgili mahkemelerde tanıma/ tenfiz davası açması gerekecek. Bu başvurularda kullanılacak formları yine komisyon belirleyecek.

10- Başvurular, kararın verildiği ülkedeki konsolosluklara ya da taraflardan birinin Türkiye’deki yerleşim yerinin il müdürlüğüne yapılabilecek. Türkiye’de ikameti olmayanlar, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa ve Van İl Müdürlükleri’nden birine başvurabilecek.

Daha fazla bilgi için doğrudan 05325740383 numaralı telefondan veya diğer iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram