Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Almanyada Boşanma Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Yurt dışında yaşayan ve T.C. vatandaşlığına sahip olan kişiler ya da Mavi Kart sahibi olan kişiler yabancı mahkemelerde alınan boşanma kararı Türk Hukuku kapsamından da geçerli olabilmesi için alınan bu kararların Türkiye’de gerçekleştirilecek olan tanıma ve tenfiz davasının açılması gereklidir. Almanya’da yaşamakta olan kişilerin Alman mahkemelerinde boşanma davası için başvuru yapabilmekte ve bu dava sonucu için alınan karar geçerli olabilmektedir. Alman mahkemelerinde alınacak olan bu karar Türk Kanununa göre ya da Alman Kanununa göre gerçekleştirilebilmektedir.

2012 yılında Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren karara göre ‘Boşanma ve Ayrılığa Uygulanacak Hukuk Alanında Güçlendirilmiş İşbirliğinin Uygulanmasına Dair Konsey Tüzüğü (ROM III Tüzüğü)’ gereğince alınan karara göre belirtilen tarihten sonra açılacak olan davalarda artık Türk Hukukunun uygulaması zorunluluğu artık yoktur. Tarafların Türk vatandaşı ya da Alman vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olmaları boşanma konusunda sadece Alman Hukuku uygulanmaktadır.

Almanya’da Alman Hukuku çerçevesinde boşanan kişiler Türkiye’de mahkemeler tarafından tanınmayacağı konusu olabildiği durumunda kişiler Türk Hukukuna göre hala evli olarak sayılabilmektedir. Bu durumda Türkiye’de tanıma ve tenfiz davalarının açılması durumunda mahkeme sonuçlanabilir.

Türkiye’de açılan Tanıma ve Tenfiz davalarında Türk mahkemeleri, boşanma durumlarını inceleme amacı gütmemektedir. Bu davalarda Türk hakimler alınan kararları kontrol etme ve itiraz etme gibi durumlara sahip değildir. Türk mahkemelerindeki hakimler bu davalarda sadece Türk Kamu Düzeni kapsamında herhangi bir ayrılığın olup olmadığını kontrol etmektedir, davalıya tebligatın geçerli süre zarfında yapılıp yapılmadığını ve davalı tarafın hakkı olan savunmanın doğru bir şekilde davalıya verilip verilmediğini inceler ve buna göre bu davayı tanıma kararı verebilmektedir.

Almanya Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi İçin;

  • Almanya’da verilen boşanma kararının kesinleşmiş olması,
  • Alman yetkili makamlarından Apostille şerhi/damgası/etiketi alınmış olması
  • Kararın noter veya konsolosluk onaylı bir çevirisinin sunulması gerekmektedir.

Yabancı ülke mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi için aranan genel şartlar, Almanya’da verilmiş boşanma kararları için de geçerli olacaktır. Almanya devleti Uluslararası Lahey sözleşmesine taraf bir devlet olduğundan, Türkiye ile arasında karşılılık şartı oluşmuştur. Bu nedenle, belgelerin eksiksiz olması halinde, Almanya boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi önünde yasal bir engel bulunmamaktadır.

anlaşmalı boşanma gaziantep avukat

Boşanma ile Birlikte Verilen Tazminat, Nafaka ve Velayet Kararının Uygulanabilmesi için;

boşanma ile birlikte veya ayrı bir dava sonucunda Almanya’da verilmiş olan tazminat, nafaka ve velayet kararlarının da Türkiye’de geçerli olması için bu kararların da tanınması ve tenfizi gerekmektedir. Almaya’da verilen nafaka ve tazminat kararının Türkiye’de icraya konabilmesi ve tahsil yoluna gidilebilmesi ancak Türkiye’de tanınması ve tenfizinden sonra mümkün olabilecektir. Yine Almanya’da verilen velayet kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi ve velayet hakkına sahip olan tarafın bu hakkı kullanabilmesi için de velayet kararının Türkiye mahkemelerince tanınması ve tenfizi gereklidir.

ALMAN BOŞANMA KARARININ TANIMA TENFİZİ (Anerkennung des Scheidungsbeschlusses)

Almanya’da yaşayan T.C. vatandaşlığına (veya Mavi Karta) sahip kişiler Alman mahkemelerine boşanma için başvurabilmekte ve Alman mahkemesinden boşanma kararı (Scheidungsbeschluss) almaktadırlar. Alman Mahkemesinin bu boşanmayı Türk Kanunu ya da Alman Kanununa göre gerçekleştirmesi mümkündür. Çünkü Avrupa Birliği’nde Haziran 2012’de yürürlüğe giren “Boşanma ve Ayrılığa Uygulanacak Hukuk Alanında Güçlendirilmiş İşbirliğinin Uygulanmasına Dair Konsey Tüzüğü (ROM III Tüzüğü)” gereğince bu tarihten sonra açılan boşanma davalarında aksi kararlaştırılmadıkça Türk hukukunun uygulanması zorunluluğu kalmamıştır. Yani artık taraflar ister Türk vatandaşı ister Alman vatandaşı (Mavi Kartlı) olsun, boşanma açısından sadece Alman Hukuku uygulanabilmektedir.

Alman Boşanma kararı Türkiye için yeterli mi?

Almanya’da mahkemeden boşanma kararı alınması, doğrudan Türkiye’deki nüfus sicillerine etki etmeyeceğinden, Türk vatandaşlarının tam anlamıyla işlerine yaramayacaktır. Bu demektir ki, Alman mahkemesi kararının, otomatik olarak Türkiye’de bir geçerliliği bulunmamaktadır. Alman Mahkemesi kararının Türkiye’de geçerli olmasını sağlamak için Türkiye’de tanınıma ve tenfiz davası açmak veya şartları varsa yurtdışı boşanmanın Türkiye’de nüfusa kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir.

Bu gereklilik sadece Türk vatandaşları için değil, Türk vatandaşı iken evlenip daha sonra Alman vatandaşlığına geçenler (Mavi Kart hakkı sahipleri) için de söz konusudur. Zira bu kişiler tekrardan bir Türk vatandaşı ile evlenmek istediklerinde, Alman makamları (Standesamt) onlardan Türk makamlarından “evlenme ehliyet belgesi” istediklerinden, bu kişiler de Türkiye’de tanıma tenfiz davasını veya Türkiye’de nüfusa kayıt işlemlerini sonuçlandırmak zorundadırlar.

boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma

Boşanmanın Nüfus Kütüğüne İşlenmesi

Nüfus Hizmetleri Kanunu 27/A maddesiyle kanuna eklenmiştir. Bu düzenleme ile eşlerin, adli ve idari makamlar tarafından verilmiş ve kesinleşmiş boşanma kararıyla ve birlikte başvuruları durumunda; nüfus müdürlükleri ve konsolosluklar aracılığı ile boşanmanın nüfusa işleneceği düzenlenmiştir.

Türk vatandaşı olan eşler, konsolosluk veya nüfus müdürlüğüne birlikte başvurursa Almanya boşanma kararı nüfusa tescil edilir. Bu şekilde yurtdışı boşanma kararı, Türkiye’de de geçerli olur. Taraflar birlikte başvurma şartını bizzat veya vekilleri aracılığı ile yerine getirebilirler. Bazı durumlarda eşlerin tek taraflı başvurusu da yeterli görülmüştür. Düzenlemenin uygulanması ve yurtdışı boşanma kararlarının nüfus kaydına tescili hakkında bilgi için Yurtdışı Boşanma Kararlarının Dava Olmadan Tanınması başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türk vatandaşı eşlerin birlikte başvurma koşulu bulunmuyorsa, yurtdışı boşanma kararı konsolosluk veya nüfus müdürlüğünce tanınamaz. Bu durumda, taraflardan birisinin Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açması gerekir. Kanun 27/A maddesi ile yapılan düzenlemede sadece yabancı mahkeme kararları veya idari makamlarının boşanma kararlarının tanınmasına yer verilmiştir. Boşanma kararı ile birlikte verilen velayet, nafaka ve tazminat kararlarının Türkiye’de uygulanabilmesi için tenfiz davası açılması gerekir. Bu tür kararların konsolosluk veya nüfus müdürlüğünce tanıma ve tenfizi mümkün değildir.

Bu konu hakkında benzer makalelr için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram