Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davası – Avukat Ali Tümbaş

Anlaşmalı Boşanma Davası

Dava Şartları:

1.Evliliğin 1 yıl sürmüş olması,

2.Her iki eşin de aynı anda duruşmada olması,

3.Hakimin tarafları bizzat dinleyerek protokol içeriğinin onaylatılması,

Anlaşmalı boşanma davasında yukarıda sayılan maddelerden her hangi biri yerine getirilmemesi halinde dava çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir veya davanın reddine karar verilecektir.

 Eğer evlilik 1 yılı doldurmamış ise dava reddedilecek, duruşma esnasında taraflardan birinin boşanma işlemine icazet vermemesi halinde ise dava, çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.

  Tabi her ne kadar evlilik 1 yılı doldurmasa da dava çekişmeli hal alacak ve neticede evlilik birliğinin temelden sarsıldığı tanıklarla ispatlanır ise yine dava boşanma ile sonuçlanacaktır.

   Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Olmalıdır, İçeriğinde neler yazılmalıdır ? 

Anlaşmalı boşanma protokolü gelişi güzel düzenlenecek bir protokol değildir. Hükümlerin özellikle incelenmesi ve buna göre protokole aktarılması gerekir. Tarafların bu protokole bağlı olarak boşanmaları gerçekleşecek ve taraflar sonraki yaşamlarında bu protokole bağlı olacaklardır. Hal böyleyken anlaşmalı boşanma protokolü önem taşımaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası açıldığında ilgili mahkeme duruşma günü verecek ve tarafların mutlak bir şekilde duruşmada hazır olmaları gerekecektir. Taraflardan birisinin duruşmamaya gelmemesi halinde anlaşmalı boşanmaya aile mahkemesi hakimi karar vermeyecektir. Bu nedenlerle anlaşmalı boşanma duruşmasında tarafların hazır bulunması temel şartlardan birisidir.

Görevli Mahkeme : Anlaşmalı boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleri olup, başka bir mahkemede davanın açılması halinde dava, görev yönünden reddedilecektir.

Yetkili Mahkeme : Anlaşmalı boşanma davasında yetkili mahkemenin tayini için genel yetki kurallarına gidilecektir. Taraflar icazet verdiği sürece Türkiyenin herhangi bir ilinden açılabilecektir.

VEKALETNAME

Anlaşmalı boşanma davasında, anlaşmalı boşanma avukatı için resimli boşanma vekaletnamesi çıkarılmalıdır.

Vekalet bilgileri için bizim ile iletişime geçiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram