Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davasında Karar Ne Zaman Kesinleşir?

Kısa Karar Nedir?

Anlaşmalı boşanma da; delillerin toplandığı, bilirkişi incelemesinin yapıldığı ve tanıkların dinlendiği tahkikat aşamasının bitmesi ile sözlü yargılama aşaması gelir. Mahkeme tarafları sözlü yargılama duruşmasına davet eder.

Sözlü yargılama aşamasında mahkemece taraflara son diyecekleri sorulur ve mahkeme kararını açıklar.

Mahkemece yargılama sonucunda boşanma ve boşanmaya bağlı diğer taleplere ilişkin olarak

  • Ya davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına,
  • Ya da davanın reddine,


Dair karar verilir.

Taraflara da bir örneği verilen ve duruşma zaptında yer alan bu karara kısa karar demekteyiz.

Kısa kararda sadece dava sonucunda verilen karar özeti yer alır. Kararın hangi gerekçe ile verildiği, hangi delillere itibar edilip hangisine itibar edilmediği, niçin bu şekilde karar verildiği hususları yer almaz.

Gerekçeli Karar Nedir?

Mahkemece yapılan muhakeme işlemi yargılamanın tüm tarafları açısından denetlenebilir, tartışılabilir ve değerlendirilebilir nitelikte olmalıdır. Peki bu ne anlama gelir?

Bir dava açtınız, mahkemece davanızın reddine ya da kabulüne karar verildi. Mahkeme bu kararı niçin verdi? Mahkeme sizin delillerinizi değerlendirdi mi? Mahkeme sizin dediklerinizi anlamış mı? Dosyayı incelemiş mi? Hangi gerekçe ile bu kararı verdi? Bu kararın yanlış olduğunu düşünüyorsanız nereye müracaat edebilirsiniz? İşte tüm bu sorularınızın cevabını gerekçeli kararda bulacaksınız.

Gerekçeli kararda mahkeme davacı ve davalının iddialarını ve savunmalarını belirtir. Tarafların ileri sürdüğü delillerin nelerden ibaret olduğu ve bu delillerde neler olduğunu belirtir. Tanık beyanlarının içeriğini, tanık beyanlarından veya delillerden hangisine niçin itibar edilmediğini, birbirine aykırı tanık beyanlarından hangisine neden itibar edildiği hususunu belirtir. Mahkeme, söz konusu kararın hangi gerekçe ile hangi sebeplerle verildiğini izah eder ve kısa kararda yer alan kararı daha ayrıntılı olarak belirtir. Söz konusu karara karşı hangi kanun yoluna hangi sürede ve ne şekilde gidilebileceğini belirtir.

Yani gerekçeli kararda, yargılamada yapılan tüm faaliyetlerin özeti, iddialar, savunmalar, deliller, beyanlar belirtilir adeta “biz bu kararı bu nedenlerle verdik” şeklinde gerekçesi belirtilmektedir.

anlaşmalı boşanma gaziantep avukat

Boşanma Kararı Ne Zaman Kesinleşir?

Boşanma davanızın son duruşması gerçekleşti ve son duruşmanızda tefhim edilen kısa karar “Tarafların boşanmalarına” şeklinde oldu ise, artık yukarıda bahsedildiği üzere Mahkemenin vermiş olduğu kısa karara uygun bir gerekçeli karar düzenlemesi gerekmektedir. Mahkemece düzenlenen bu gerekçeli kararın da hukuk dünyasında bir sonuç doğurabilmesi için kararın kesinleşmesi gerekmektedir. Peki, gerekçeli karar yazıldı ve yukarıda bahsedildiği üzere tarafınıza tebliğ edildiyse bu karar nasıl kesinleşecektir?

Tarafınıza tebliğ edilen bu karara karşılık 2 haftalık istinaf başvurusu süreniz bulunmaktadır. Bu istinaf süresi ve istinaf başvuru hakkı, boşanma kararının çeşitli şekillerde kesinleşmesine sebep olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Karar Ne Zaman Kesinleşir?


Boşanma kararı şu şekillerde kesinleşebilir;

  • Davanın tarafları iki haftalık istinaf başvuru hakkı süresi içerisinde herhangi bir işlem yapmazlar, istinaf başvuru haklarını kullanmazlar ise, boşanma kararı kesinleşir.
  • Davanın tarafları iki haftalık istinaf başvuru hakkı süresinin dolmasını beklemeden, istinaf başvuru haklarından feragat ettiklerine ilişkin bir dilekçe verirler ise, boşanma kararı kesinleşir.
  • Davanın taraflarından biri ya da ikisi de kararda bir yanlışlık olduğunu düşündükleri takdirde istinaf başvuru haklarını kullanabilirler. Öncelikle, Bölge Adliye Mahkemesinde bir istinaf süreci olacaktır. Bu halde, istinaf ve diğer kanun yollarının tükenmesi ile boşanma kararı kesinleşecektir.


Belirtmek gerekir ki, eğer bir vekil ile temsil ediliyorsanız gerekçeli boşanma kararı tarafınıza değil vekilinize tebliğ edilecektir ve bahsedilen işlemlere ilişkin süreler, gerekçeli kararın vekilinize tebliğ edilmesi ile başlayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Karar Kesinleşme Tarihi

Anlaşmalı boşanma davalarında yapılan tüm işlemler kesinleşme zamanı üzerinde etki doğurur. Taraflardan biri anlaşma protokolü ile dava dilekçesini mahkemeye sunar, mahkeme tensip tutanağı düzenleyerek karşı tarafa dava dilekçesini tebliğ eder ve duruşma tarihi tayin eder. Gerekli görülen işlemlerin yapılmasının ardından gerekçeli karar açıklanır ve gerekçeli kararın da tebliğ gerekir.

Tüm bu dava süreci boyunca mahkemenin tebligatları zamanında ve usulüne uygun yapıp yapmadığı, duruşma tayinin ne zamana konduğu, gerekçeli kararın ne zaman yazıldığı, hükmün kanun yoluna götürülüp götürülmediği gibi tüm hususlar anlaşmalı boşanma davasının kesinleşme zamanının da belirlenmesinde önem taşımaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davasının başında dava açıldıktan ne kadarlık bir süre içinde kesinleşeceğini baştan söylemek mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma davasının kesinleşme tarihi davanın açılacağı mahkemeye göre değişkenlik gösterecektir.

Anlaşmali Boşanma Davasının ve geçerlilik Şartları

Bu konu hakkındaki benxer makaleler için tıklayın

4/5 - (1 vote)

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram