Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Anlaşmalı boşanma yolunu seçen taraflar, gerek boşanma gerekse boşanmanın tüm sonuçları hakkında net fikirlere sahip olmalılardır.

En çok karşımıza çıkan sorunlardan birisi, anlaşmalı boşanmak isteyen taraflardan birinin dava sürecinde bu kararından vazgeçerek davanın çekişmeli boşanma davasına dönüşmesine neden olmasıdır. 

Bu durum karşısında dava neredeyse bitmeyecek bir hal almaktadır. Bu nedenle önemle üzerinde durulması gereken husus, tarafların boşanmaya karar vermiş olması ve boşanmanın diğer souçları hakkında örneğin nafaka velayet gibi net bir tutum sergilemesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların dikkat etmesi gerekenler ise:

Evlilik en az 1 yıl sürmüş olmalı,

Eşler, mahkemeye birlikte başvurmalı veya bir eşin açtığı dava diğer eş tarafından kabul edilmeli,

Anlaşmalı boşanma protokolü düzenlenmeli,

Anlaşmalı boşanma protokolünde mali hususlar (maddi-manevi tazminat ve nafaka, malların paylaşımı) , çocuklara ilişkin hususlar (velayet ve velayet verilmeyen eşin çocukla kişisel münasebeti) kesinlikle düzenlemeli,

Duruşma esnasında eşler boşanma arzularını hakim önünde yinelemeli,

Mahkeme anlaşmalı boşanmaya karar vermeli.

Süreç bu şekilde işleyip eşler tarafından düzenlenecek olan anlaşmalı boşanma protokolü evliliğin bitimiyle beraber gelecekteki hayatı düzenleyeceğinden ötürü tarafların bu konuda hassas olmaları ve protokole gereken önemi göstermeli gerekmektedir. İşbu nedenle bu hususta uzman bir kişiden yardım alınması gerekmekte, anlaşmalı boşanma protokolünün düzenlenişi bir avukat vasıtaı ile uzman ellere bırakılmalıdır.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram