Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Apostille Şerhi Nasıl Verilir? Avukat Ali Tümbaş

apostille

Tanıma tenfiz davaları açılırken gerekli olan evrakları daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Yabancı ülkelerden alınan mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerlilik taşıması için Apostille Şerhine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şerh bir uluslarlarası anlaşma ile kabul edilmiştir. Mantığını anlatmaya çalışırsak yabancı bir ülkede alınan mahkeme kararının Türkiye’de yürürlüğe girebilmesi için arkasına Apostille Şerhi denilen bir mührün vurulması gerekmektedir. Apostille Şerhi hakkında bu yazımızda tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin önemine değineceğiz.

APOSTİLLE ŞERHİ NEDİR

1961 Lahey Konvansiyonu’nda kabul edilen apostille şerhi birkaç istisna ülke dışında tanıma tenfiz davasının olmazsa olmaz evraklarından biridir. Türkiye ile bazı ülkeler arasında Apostille Şerhinin aranmayacağına ilişkin anlaşmalar yapılmıştır. Ancak bu ülkeler dışından kalan ülkelerin tamamından apostille şerhi talep edilmektedir. Apostille şerhinin olmadığı evraklar Türkiye’de geçerli kabul edilmemektedir.

Apostille Şerhi’nin anlamak çok kolaydır. Öncelikle talep edilen ülkenin dilinde yazılmalıdır. Ancak şerh içerisinde Convention de La Haye du 5 Octobre 1961 şeklinde bir Fransızca ibare bulunmaktadır. Şerh hangi dilde yazılırsa yazılsın yukarıda yazdığım Fransızca ibarenin bulunması şarttır. Ayrıca kararın verildiği ülke, şerhi imzalayan kişinin adı, şerhi imzalayan kişinin görevi, şerhe basılan mührün ait olduğu makam, tasdik edildiği yer, tasdik edildiği tarih, şerhi düzenleyen makam, apostille numarası ve apostili düzenleyen yetkilinin imzası şerh üzerinde bulunmalıdır. Yurtdışından alınan resmi belgelerin tamamında apostille şerhi bulunmalıdır.

Apostille Şerhi Nasıl Alınır

Apostille Şerhini verecek makamlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Örneğin Türkiye’de idari belgeler için Valilikler, adli belgeler için ise adli yargı ilk derece komisyonları Apostille Şerhi verebilirler. Bu nedenle tanıma tenfiz davası için apostille şerhi alacak kişilerin bulundukları ülke yetkililerinden bilgi almaları daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı ülkeler ile Türkiye arasında yapılan uluslararası sözleşmeler gereğince bu ülkelerin resmi evrakların apostille şerhi aranmamaktadır. Bu ülkeler; Hırvatistan, Gürcistan, Ukrayna, Rusya, Arnavutluk, Avusturya, Tacikistan, Macaristan, Kuveyt, Litvanya, Makedonya’dır. Yapılan uluslararası anlaşmalarla bu ülkelerin sayısı her geçen gün değişmektedir. Bu nedenle lütfen evraklarınıza apostille şerhi almadan önce bizimle iletişime geçiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram