Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİNDEN TAZMİNAT KARARI  | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Davacının psikiyatrik rahatsızlığının 4678 sayılı Kanun’un 13/k-2 maddesi kapsamında uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösterip göstermediğinin tespiti maksadıyla Dairemizce alınan ara karar neticesinde sevk edildiği GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Baştabipliğinin 25.04.2014 tarihli 5043 Rapor Numaralı Sağlık Kurulu Raporuyla “Bipolar duygulanım bozukluğu, tanımlanmamış” tanısıyla “mevcut rahatsızlığının uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalıktır” kararı verilmiştir. Bu itibarla; davacının psikiyatrik rahatsızlığının uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalık olduğu, bu durumunda söz konusu rahatsızlığın 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun’un 13’üncü maddesinin k/2 bendinde belirtilen “…Kanser, tüberküloz, kronik böbrek yetmezliği ile ruh ve sinir hastalıkları gibi sağlık kurulları raporlarında uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösterdiği belirtilen bir hastalığa yakalananlardan, toplam olarak ve fiilen üç yılı geçmemek şartıyla tedavi, istirahat veya hava değişimine tabı tutulanlar hariç olmak kaydıyla” şeklinde belirtilen istisna kapsamında kaldığından bir sözleşme yılı içinde alınan hava değişimi, istirahat ve benzeri sıhhi izin suresi toplamı doksan günü geçtiğinden bahisle sözleşmesinin feshedilemeyeceği, buna göre de; 28.08.2013 tarihi itibariyle tesis edilen davacının sözleşmesinin feshi işleminin sebep unsuru açısından hukuka aykırı olduğu kanaatine varılmıştır. Ulaşılan bu sonuç nedeniyle davacının statü dışında geçirdiği sürelerde mahrum kaldığı özlük haklarının da hak ediş tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar vermek gerekmiştir (AYİM, 1. D. 14.05.2014, E. 2013/1030, K.2014/517).

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram