Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Ayıplı hac umre Şikayet I Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Ayıplı Hac Hizmetine veya Hac hizmetinin verilmemesi halinde  Para İadesi:

Ankara Etimesgut Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, taahhüt ettiği hac hizmetlerini eksik vermesini, “Ayıplı” sayarak, verilmeyen hizmetlerin bedelinin ödenmesini kararlaştırdı. 

Diyanet, hac süresince alacağı hizmetler için 365 dolar karşılığı beşli form sattığı ancak sadece 2 kuponluk hizmeti verdiği hacı adayına, hizmet alamadığı 3 kuponunun parasının iadesini edecek. 

Türkiye’de ilk olan bu karar, yüz binlerce hacı adayı için emsal oluşturacak. Mehmet Kayhan, 2012 hac döneminde, Suudi Arabistan Krallığı Ankara Büyükelçiliği kontenjanından, Suudi Arabistan Havayolları ile bu ülkeye gitti. Türk hacı adaylarının zorunlu olarak aldığı “beşli form” için Diyanet’e 365 dolar ödedi. Her bir kupon karşılığı ulaşım hizmeti, mihmandarlık, Arafat’ta çadır hizmeti, kutsal yerlerin gezdirilmesi gibi hizmetler verileceği Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından taahhüt edildi. Ancak Diyanet kafileleri ile gitmediği gerekçesi ile Arafat’ta çadır, mihmandarlık ve kutsal yerlerin gezdirilmesi gibi hizmetlerden Kayhan yararlanamadı. Hac farizası sırasında talep etmesine rağmen hiçbir hizmetten yararlanamayan Kayhan, hac boyunca, yalnızca Cidde havaalanından Mekke’ye ve Mekke’den Medine’ye gidiş için servis hizmeti kullandı. Kayhan, Türkiye’ye döndüğünde, taahhüt edilen hizmetin verilmediği gerekçesi ile Diyanet’ten parasının iadesini istedi. Diyanet ise “5’li formların asılları eksiksiz olarak iletilirse, gerekli iade yapılacaktır” dedi. Kayhan, ödediği 365 doların 114 dolarının Suudi Arabistan’a girişte ödendiğini ve geri alınamadığını öğrendi. Ulaşım servis hizmetleri için de formdaki 2 kuponu kullanan Kayhan, “Elinde sadece 3 kuponun kaldığı” gerekçesiyle Diyanet tarafından ret edilince, yaşadığı Etimesgut’taki Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Tüketici Hakem Heyeti, incelemenin sonucunda “Eksik hizmet ayıplı hizmettir” dedi ve “Diyanet ayıplı hizmet sunmuştur” kararı verdi. 114 dolarlık giriş ücreti ve 2 kuponluk ulaşım hizmetini 365 dolardan düşen Heyet, Kayhan’a 150 doların iade edilmesini kararlaştırdı. Bu karar ilk olmasının yanında her yıl umreye ve hacca giden on binlerce vatandaş için de emsal olacak. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan her kutsal toprak yolcusu bu beşli formları alıyor. Türkiye’ye döndüğünde eğer bu hizmetlerin tamamını alamamış ve formların (kuponların) bir kısmı elinde kalmışsa kalan kuponların parasını “Eksik hizmet” gerekçesi ile geri alabilecek.

Aşağıda konuya dair, Ankara Etimesgut Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin kararının Ankara 8. Tüketici Mahkemesince onaylanmasına dair karara yer verilmiştir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram