Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Banka kredi dosya masrafı – Hakem heyeti – Mahkeme

Banka kredi dosya masrafı – Hakem heyeti – Mahkeme

T.C.

YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

Esas No. 2015/11230

Karar No. 2015/11810

Tarihi 13.04.2015

ELDEKİ DAVADA, DAVACI DAVAYI AÇARKEN, DAVALI BANKADAN KREDİ KULLANDIĞINI KREDİ KULLANIRKEN KENDİSİNDEN ÇEŞİTLİ ADLAR ALTINDA KESİNTİLER YAPILDIĞINI İLERİ SÜREREK, BELİRSİZ ALACAK DAVASI OLARAK ŞİMDİLİK 2.000,00 TL NIN TAHSİLİNE İLİŞKİN TALEPTE BULUNDUĞUNU AÇIKÇA BELİRTMİŞTİR. MAHKEMECE, DAVA DEĞERİNİN 6502 SAYILI KANUNUN 68. MADDESİNDE GÖSTERİLEN HAKEM HEYETİNE ZORUNLU BAŞVURU SINIRININ ALTINDA KALDIĞI, HMK 107 GEREĞİ AÇILAN BELİRSİZ ALACAK DAVALARINDA DA, DAVA DİLEKÇESİNDE ASGARİ MİKTAR OLARAK GÖSTERİLEN VE DEĞERİ 3.000,00 TL NIN ALTINDA BULUNAN UYUŞMAZLIKLARDA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU YAPILMADAN TÜKETİCİ MAHKEMESİ NEZDİNDE DAVA AÇILAMAYACAĞI, HAKEM HEYETİNE BAŞVURUNUN DAVA ŞARTI OLDUĞU KANAATİNE VARILDIĞINDAN HMK’NIN 115/2 MADDESİ GEREĞİNCE DAVA ŞARTI YOKLUĞUNDAN DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLMİŞTİR. DAVACI DAVAYI AÇARKEN FAZLAYA İLİŞKİN HAKLARINI SAKLI TUTARAK BELİRSİZ ALACAK DAVASI AÇMIŞ OLDUĞUNDAN MAHKEMECE, DELİLLERİN TOPLANARAK İŞİN ESASINA GİRİLMESİ GEREKİRKEN BU HUSUS GÖZETİLMEKSİZİN HATALI DEĞERLENDİRME İLE YAZILI ŞEKİLDE KARAR VERİLMİŞ OLMASI USUL VE YASAYA AYKIRI OLUP, BOZMAYI GEREKTİRİR

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram