Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Bankacının fazla mesai ücretinin ödenmemesi haklılığını gösterir | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

bankacinin fazla mesai ucretinin odenmemesi

Bankacının fazla mesai ücretinin ödenmemesi haklılığını gösterir

Yargıtay onbinlerce bankacıyı da ilgilendiren bir karara imza attı. Yargıtay’ın kararına göre, işverenin fazla mesai ücretini ödememesi işçinin tek taraflı iş fesih hakkını doğuruyor. Bu karar halen fazla mesai ücretlerini alamayan bankacılar için de emsal olabilecek.

Son günlerde Yargıtay’dan çalışan leyhine çok sayıda emsal karar çıkıyor. Yargıtay, çeşitli ücretleri ödemediği için iş akdini fesheden çalışanları sevindirecek bir karara imza attı. İstanbul’da satış görevlisi olarak çalıştığı işyerinden fazla mesai ücretinin ödenmemesi sebebiyle iş akdini tek taraflı olarak fesheden personel kıdem tazminatı dahil tüm alacaklarını yargıya taşıdı.

Davayı kısmen kabul eden İstanbul 7. İş Mahkemesi fazla mesai ücreti talebini ise prim olarak ödendiği gerekçesiyle reddetti. Temyiz üzerine devreye giren Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, prim ödemelerinin fazla çalışma olarak kabul edilmeyeceğine hükmetti.

BANKACILARI NASIL İLGİLENDİRİYOR?

Bu karar bankacılar için de emsal temsil edecek nitelik taşıyor. Hukukçular, Çalışma Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş kurulu tarafından Türkiye genelinde yapılan bankaların denetiminde personele fazla mesai ücreti ödenmediğini tesbit etmiş ve aralarında İş Bankası, Denizbank, Finansbank’ın da bulunduğu 7 bankaya ödeme emri yollamıştı. Bankalar personeline yüzlerce saatlik mesai ücretini ödememiş ve bakanlığa ceza ödemeyi kabul etmişti.

Bunun üzerine Çalışma Bakanlığı bu bankaların bankalara bir yazı yazarak tüm personele dağıtılmasını istediği yazıda, olayın tüm detayları verilmiş ve çalışanların olayı mahkemeye taşıyabileceğini belirtmişti.

Hukukçular, bakanlığın bu belgesi ile bankacıların dava açabileceğini veya isterlerse bunu gerekçe göstererek tek taraflı iş feshini isteyebileceklerini belirttiler. Yani bankacılar kendi rızası ile istifa etse bile, bankanın mesai ücretini ödemediğini gerekçe gösterip tazminat ve bu ücretleri isteyebileceği anlamına geliyor.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram