Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

BİLİŞİM SİSTEMLERİ (İNTERNET) ARACILIĞIYLA İŞLENEN HAKARET SUÇU

suç

BİLİŞİM SİSTEMLERİ (İNTERNET) ARACILIĞIYLA İŞLENEN HAKARET SUÇU – YARGITAY KARARI:

Ülkemizde artık hemen hemen her evde bulunan kişisel bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarımızın da yaygınlaşması ile internetin hayatımızın büyük bir parçası haline geldiği mutlak bir gerçek olmakla birlikte bu gerçeğin maalesef çirkin sonuçları da ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de kişilerin genellikle internet üzerinden işledikleri Bilişim Sistemleri Aracılığıyla İşlenen Hakaret Suçu’ dur.  Türk Ceza Kanunu’ nun bu suça ilişkin 125. maddesi; “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. 

Aynı kanun maddesinin 4. bendi uyarınca “Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır. ” denmekle suçun nitelikli hali belirlenmiş, 2. fıkra uyarınca da; “Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.” denmekle kanun maddesinin eski versiyonlarıyla karşılaştırma yapıldığında, artık bu suçun, internet ve sosyal medya ortamı üzerinden de sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenebileceği hususu netlik kazanmış bulunmaktadır. Dolayısıyla internet üzerinden hakaret etmek suç mudur? Sorusunun cevabı; “Evet suçtur! Üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası bulunmaktadır.  (Tazminat hakkı saklıdır)

YARGITAY 

4. Ceza Dairesi 

Esas: 2012/32290 

Karar: 2013/31925.

…isimli internet gazetesinde katılan hakkında, “şişeleme sevgisi afiş oldu” başlığıyla yayımlanan yazı ve karikatürler ile devam eden günlerde yayımlanan “E…’e grafik şakası, şişemi gördüm” başlığı altında yayınlanan yazı ve resimler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, eleştiri sınırlarını aşıp, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek mahiyette olduğunun anlaşılması karşısında, hükümden sonra 05.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanunun geçici 1-b madde ve fıkrası uyarınca basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenen suçlar bakımından “kovuşturmanın ertelenmesi” kurumunun getirilmesi karşısında, anılan internet gazetesinin yayın yönetmeni olan sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesi zorunluluğu,

Bozmayı gerektirmiş ve katılan M… vekilinin temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğnamedeki onama düşüncesinin reddiyle HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 12.12.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Ceza Davaları Avukatı

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram