Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Boşanan Kadının Eski Eşinin Soyismine Dönem İstemesi Durumu

Boşanan Kadının Eski Eşinin Soyismine Dönem İstemesi Durumu

T.C.YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

Esas No.2004/2170

Karar No.2004/3117

Tarihi11.03.2004

İLGİLİ MEVZUAT

4721-TÜRK MEDENİ KANUNU (MK)/173.2

KAVRAMLAR

KADININ SOYADI

BOŞANAN KADININ KOCASININ SOYADINI KULLANMASI

ÖZET

KADININ, BOŞANDIĞI KOCASININ SOYADINI KULLANMAKTA MENFAATİ BULUNDUĞU VE BUNUN KOCAYA BİR ZARAR VERMEYECEĞİ İSPATLANIRSA, İSTEMİ ÜZERİNE HAKİM KOCANIN SOYADINI TAŞIMASINA İZİN VERİR

boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakim kocanın soyadını taşımasına izin verir. ( TMK.md.173/2 )

4787 Sayılı Yasanın 4. maddesinde Türk Medeni Kanununun 2. kitabından kaynaklanan davalara aile mahkemesince bakılacağı hükmü getirilmiştir. Mahkemece bu konuda taraf delillerini toplayarak oluşacak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde yasa maddesi yanlış değerlendirilerek görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, 11.03.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Bu konu hakkında benzer maklelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram