Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Ceza Kararlarının Temyiz Süreci – Gaziantep Ceza Avukatı

Ceza Kararlarının Temyiz Süreci – Gaziantep Ceza Avukatı

Ceza Mahkemesine temyizen gönderilen dosyanızın ne gibi aşamalardan geçtiğini aşağıda ayrıntılı olarak izah etmeye çalıştık.

1-)Ceza Mahkemesinde hüküm verildikten sonra 7 gün içerisinde tarafların hükmü temyiz etme hakkı vardır. Kararın verildiği duruşmada kendisi veya vekili hazır bulunmayan (yokluğunda karar verilen) taraf için temyiz süresi gerekçeli kararın tebliğinden itibaren başlar.

2-)Süresinde kararı veren mahkemeye temyiz dilekçesi verilirse; Mahkeme dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderir. Burada dosya kayıt edilir ve bir tebliğname numarası alarak arşive gönderilir.

3-)Arşivde sırası gelen dosya Yargıtay Cumhuriyet savcısı tarafından incelendikten sonra tebliğname ile birlikte ilgili Yargıtay ceza dairesine teslim edilir.

Burada kaydı yapılan ve daire esas numarası alan dosya ön incelemesi yapıldıktan sonra ilgili bölüme teslim edilir.

4-)Tevzi memurunca dosya ilgili tetkik hâkimine teslim edilir. Tetkik hâkimi dosya incelemesini yapar, müzakere sonrasında karara bağlanan dosyaları karar bölümüne teslim eder.

5-)Karar numarası verilen ve ilamı yazılan dosya kontrol edilip onaylanmak üzere ilam memuru tarafından yazı işleri müdürüne teslim edilir. İlam onay işlemi yapılan dosya yerel mahkemesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilir.

6-)Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı ilgili yerel mahkemeye gönderir.

Daha fazla bilgi için doğrudan 05325740383 numaralı telefondan veya diğer iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram