Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

CİNSEL SALDIRI SUÇU (TCK 102 MAD) | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

CİNSEL SALDIRI SUÇU (TCK 102 MAD)

Türk Ceza Kanunun 102. Maddesinde düzenlenen Cinsel Saldırı suçu; Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi halinde, mağdurun şikayetine tabi olarak gerçekleşir.Burda önemli olan, cinsel yönden tatmin edici davranışlar sebebi ile bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesidir. Vücut dokunulmazlığı, vücuda organ yada cisim sokulmak sureti ile işlenebileceği gibi, salkıntılık ve taciz şeklinde de gerçekleşebilir.

Kanun bu gibi durumlar için ayrım yapmıştır.

Cinsel davranışlarla vücut dokunulmazlığının ihlalinde beş yıldan on yıla kadar hapis, sarkıntılık düzeyinde kalması halinde iki yıldan beş yıla kadar hapis olarak cezalandırılır.

Ancak, vücuda organ yada sair cisim sokulmak sureti ile işlenmesi halinde, on iki yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına hükmedilir.

gaziantep ceza avukatı, cinsel istismar, cinsel suçlar

Şayet suç; Beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak,

Kamu görevi, vesayet ve nüfusunun kötüye kullanılması ile,

Üçüncü derece dahil kan ve kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan kişiye karşı ya da üveybaba,üvey anne, üvey kardeş, evlat edinenveya evlatlık tarafından,

Silahla birden fazla kişi tarafından,

İnsanların toplu olarak bir arada yaşa zorunluluğun bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak sureti ile işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında arttırılacaktır.

Cinsel Saldırı suçu, CMK 100. Maddesinde düzenlenen katalog suçlar arasında yer almış olup, tutuklama nedenlerindendir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram