Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çocuğun Velayeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir?

2-3 yaş aralığında olan çocuk ya da çocukların velayeti anneye verilmektedir. Bunda 0-3 yaş arasında olan çocuğun tamamen anne bakım ve şefkatine muhtaç olmasından kaynaklanmaktadır.

Hangi durumlarda çocuğun velayeti anneye verilmez?

Çocuğun yaşı küçükse anne bakım ve ilgisine muhtaç olduğu kabul edilir ve çocuk anneye verilir. Tabi anne haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa veya bir akıl hastalığı varsa veya çocuğa bakmasının sakıncalı olduğu ciddi bir neden varsa hakimin takdiri ile babaya da verilebilir.

Çocuğun velayeti nasıl belirlenir?

Anne ve babanın evli olmadığı durumda velayet anneye aittir. Velayet anneden alınmışsa ya da annenin küçük(onsekiz yaşını doldurmamış), kısıtlı(hakkında kısıtlama kararı verilmiş), ölmüş olduğu durumlarda hakim çocuğun menfaatine göre çocuğun velayetini babaya verebilir ya da çocuğa vasi(yasal temsilci) atar.

2 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir?

Çocuğun velayet hakkı yalnızca anne ve babaya verilmektedir. Anne ve babanın vefat etmesi halinde çocuğun üstün yararı ve menfaatine göre çocuğa vasi atanacaktır.

Geliri olmayan anneye velayet verilir mi?

Bir tarafın gelirinin olmaması veya gelirinin karşı tarafın gelirine göre daha düşük olması başlı başına velayetin karşı tarafa verilmesini gerektirmez. Geliri olmayan taraf nafaka talep ederek, müşterek çocukların bakım ve eğitimi için gereken paranın karşı tarafça ödenmesini talep edebilir.

Çocuğun velayeti babaya nasıl verilir?

Sekiz yaş üzerindeki ortak çocukların görüşü velayet konusunda belirleyicidir. Çocuk Aile Mahkemesi tarafından babada kalacağı görüşüne sahip olursa velayet babaya verilir. Şayet bazı istisnai durumlar söz konusu olmuş olabilir. Örneğin anne vefat etmiş ise velayet babaya verilir.

9 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir?

Anneni sağlık durumları çocuğa bakamayacak kadar kötü ise yine velayet babaya verilir. Annenin geliri çocuğun ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda ise yine velayet babaya verilebilir

Boşanmış Baba Kaç yaşında çocuğu yatılı alabilir?

Bu sebeple mahkemeler, baba ile çocuk arasında, 2 yaşına kadar olan dönemde yatılı olarak kişisel ilişki kurmamaktadır. Çocuğun 2 -5 yaş dönemi ise anne ile olan bağlılığının azaldığı, çocuğun sosyal hayata yavaş yavaş uyum sağladığı kabul edilmektedir.

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir 2020?

Aldatmadan dolayı açılmış olan bir boşanma davasında çocuğun velayet durumuyla alakalı hükümler söz konusudur. Aldatmak bir ağır suç olarak değerlendirilmesinden dolayı kişi bu noktada karşı tarafın da kusurlu olduğunu söylese bile durum değişmez. Ağır kusurdan ötürü çocuğun velayetinin babaya verilmesi kararı çıkar.

Velayet kararı neye göre verilir?

Çocuk küçükken anne ve babasının velayeti altındadır. Anne ve babanın biri ölmesi durumunda ise velayet sağ kalan kişiye verilmektedir. Boşanma durumunda ise velayet hakkı, çocukların teslim edildiği Anne veya Babaya aittir.

Velayetin kime verileceği nasıl belirlenir?

Peki, velayetin kime verileceği neye göre belirlenir? Velayet davalarında öncelik çocuğun yararıdır. Hakim karar verirken çocuğun yaşı, eğitimi, ayırt etme gücüne göre çocuğun kararını dikkate almaktadır

Velayet degisikligi için ne yapmak gerekir?

Boşanma hükmü ile düzenlenen velâyetin değiştirilebilmesi için velâyet kendisine verilen tarafın ya da velâyete konu çocuğun durumunda boşanma hükmünden sonra esaslı değişikliklerin olması şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, esaslı değişikliğin önemli ve sürekli olmasıdır.

Boşanmada çocuk kime verilir 2021?

Velayetin kime verileceğinde esas alınması gereken husus çocuğun üstün yararının hangi ebeveyninin sağlayacağıdır. … Ancak bu yaş gurubunda da velayeti hakkını alan müvekkillerimizde olmaktadır. Zira anneden dahi olarak çocuğun üstün yararının sağlanacağı kanıtlanırsa bu halde velayet hakkı babaya geçecektir.

Boşanma davası sırasında evde kim kalır?

Eşlerin evliliği 01.01.2002 tarihinden sonra ise edinilmiş mallara katılma rejimine göre evlilik içerisinde edinilen ev ortak olacaktır. Mal paylaşımı davasında evin değeri hesaplanacak ve evin kaydı üzerine olan eş hesaplanan değeri diğer eşe ödeyecektir.

Boşanma sebepleri neler olabilir?

Genel Boşanma Sebepleri Nelerdir? (TMK m.166)
Güven sarsıcı davranışlar,
Cinsel ilişkiden kaçınma,
Eşi doğal olmayan yoldan cinsel birleşmeye zorlama,
Eşlerin aile bireylerine kötü davranması ve hakaret etmesi,
Aşırı borçlanma sebebi ile icra takibine maruz kalma,
Eşini sevmediğini beyan etme,

Anne baba ayrılırsa ne olur?

Anne babası ayrılan çocuk; bu ayrılıktan sonra psikolojik duygusal anlamda olumsuz, sosyal anlamda olumsuz, bedensel (fiziksel) biyolojik anlamda olumsuz etkilenmekte hatta anne baba ayrılığı kimi çocuklar da cinsel kimlik bunalımlarına yol açmakta çocukların cinsel gelişimleri olumsuz etkilenmektedir.

Eşimden boşanıyorum kızım kimde kalır?

Çocuk üzerinde ebeveynlerin sahip olduğu bu geniş hakkın boşanma durumda nasıl kullanılacağı sorusuna TMK m.336/2 yanıt vermektedir. … Anılan yasa hükmü gereğince, ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilmektedir.

Alkol alan anneye velayet verilir mi?

Çünkü hakim, çocuğun hangi koşullar altında daha iyi bakıma sahip olacağına uygun şekilde karar vermektedir. Alkol kullanan babaya veya anneye sadece alkol kullandığı için velayet verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Boşanmada baba çocuğu ne kadar görebilir?

Dava sonucunda velayeti babaya verilmeyen çocuğu görme süreleri düzenli olacak şekilde yer almaktadır. Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri genellikle ayda iki gün hafta sonuna gelecek şekilde görüşme süresi verilmektedir.

Anne baba ölürse çocuğun velayeti kime verilir?

Velayet, anne ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa ait 337. maddesine göre ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir. Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar ve velayeti babaya verir.

Aldatan erkek çocuğun velayetini alabilir mi?

Taraflardan hangisinin eşini aldattığına, evlilikte hangi tarafın tam kusurlu olduğun bakılmaksızın çocuğun menfaatine göre velayet kararı vermektedir. Aldatan eşe çocuğun velayeti bırakılmaz kanısı yanlış olup, mahkeme çocuğun menfaatine göre velayeti anneye ya da babaya vermektedir.

15 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir?

Özellikle yaşı küçük çocukların velayeti anneye verilir. Fakat annenin sağlık durumunda sıkıntılar varsa ya da annenin yaşam koşulları çocuk yetiştirmeye uygun değilse mahkeme çocuğu babaya verebilir.

7 yaşındaki erkek çocuğun velayeti kime verilir?

Bu durumda çocuk babasıyla kalmak istediğini ifade etse bile, 7 yaşındaki çocuğun kardeşlerinden ayrı kalması onu kötü etkileyeceği için onun velayeti de anneye verilebilir. Bu noktada son karar veren hakim oluyor.

Velayet davasında karşı tarafın çocuğu görme süresi neye göre belirlenir?

Bu konuda tarafların anlaşmaları gereklidir. Örneğin velayeti almayan baba ile çocuk her hafta sonu 1 gün, hafta içi 1 gün, yaz tatilinde 1 ay, bayramlarda 2 gün, yarı yıl tatilinde bir hafta, babalar gününde, hafta sonu yatılı kalarak, vb çocukla görüşebilir.

Anne evlenirse velayet babaya verilir mi?

Türk Medeni Kanunu 349’uncu maddesine göre anne ya da babanın bir başkasıyla evlenmesi velayetin kaldırılmasını gerektirmez.

Cocugu Gostermeyen anneye ceza ne olabilir?

Çocuğu mahkeme kararına rağmen göstermeyen ebeveyn hakkında şikayet yoluyla İcra Ceza Mahkemesi’nde dava açabilmek mümkündür. … Mahkeme çocuğu göstermeyen ebeveyn hakkında iki aydan altı aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırmasına karar verebilir.

Anne baba ayrı olan çocuğa nasıl davranmalı?

Çiftlerin boşanma sebebi ne olursa olsun, çocuklarına bu durumu nasıl açıklayacakları konusunda önceden konuşup anlaşmaları gerekir. Anne-baba mümkün olduğunca aynı açıklamayı yapmalı, çocuğun kafasının karıştıracak çelişkili ifadelerden kaçınmalıdır. Açıklamalar çok detay içermeden çocuğun yaşına uygun olmalıdır.

Anne babanın ayrılması çocuğu nasıl etkiler?

Boşanma sonrasında çocukların yaklaşık yüzde yirmisinde sorunlar ortaya çıkar. Bu oran, boşanmamış ailelerdeki çocuklara göre riskin yaklaşık 2 kat artmış olduğunu göstermektedir. En sık davranış sorunları, kurallara uymama, akademik başarıda düşüklük, kaygı ve depresyon gözlemlenir.

Anne baba ayrılığı çocuğa nasıl anlatılır?

Konuşma sırasında göz kontağı ve ten teması yoluyla destek önemlidir. İçerik; Ayrılma kararının anne ve baba tarafından ortaklaşa verildiği vurgulanmalı; bu kararın çocuğun tamamen dışında olduğu ve bu karara varmadan önce sorunların çözümü için tüm diğer yolların çokça denendiği ifade edilmelidir.

6 aylık bebeğin velayeti kime verilir?

Boşanmada 6 aylık bebeğin velayeti, anneye verilir. Bebeğin gelişimsel ve duygusal sağlığının bozulmaması açısından, anne şefkatine ve ilgisine en fazla ihtiyaç duyan 6 aylık bebeğin velayeti, çocuğun sağlığı göz önüne alınarak, maddi duruma bakılmaksızın anneye geçmektedir.

Nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Boşanma davası sürecinde ve sonrasında nafaka tutarı tarafların sosyo-ekonomik düzeyi dikkate alınır, tutar kişinin gelir düzeyine göre belirlenir. Karşı tarafın ödeyemeyeceği bir tutarın nafaka olarak belirlenmesi Türk Medeni kanunu kapsamında mümkün değildir.

Boşanma davasında kadına ne kadar nafaka verilir?

Sosyal yaşam ve şartlar göz önüne alınarak nafakaya karar verilir. Boşanma davasında nafaka maaşın %25’i kadardır. Bu oran maaşın %50’sine kadar hakim tarafından karar verilir.Ortalama 725 Tl Nafaka Öder.

Boşanma davasında Whatsapp kayıtları istenir mi?

Yine HMK 189/2. hükmü uyarınca da, boşanma davasında delil değeri olmayacaktır. Kişiler örneğin Whatsapp üzerinden eşin üçüncü kişilerle olan konuşma içeriklerini elde edemezler. Ancak GSM operatörleri üzerinden bir kısım iletişim kayıtlarının tespitini Mahkemeden isteyebilirler.

Eski eşim çocuğumu göstermiyor ne yapabilirim?

Velayet hakkı sahibi taraf çocuğu göstermediğinde diğer taraf, icra müdürlüğüne giderek çocuk tesliminin sağlanmasını talep ediyor ve icra müdürü, pedegog ve gerektiği hallerde bir polisle çocuk bir eşyaymışçasına teslim alınıyor.

İcra yolu ile çocuğu görme nasıl yapılır?

İcra Yoluyla Çocuğu Görme / Teslim Etme
“Çocuk teslimine dair olan ilam icra dairesine verilince icra memuru 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri tebliği suretiyle borçluya yedi gün içinde çocuğun teslimini emreder. Borçlu bu emri tutmazsa çocuk nerede bulunursa bulunsun ilam hükmü zorla icra olunur.

Anne ölünce velayet babaya geçer mi?

Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.

Islamda çocuğun velayeti kime aittir?

Velayet bir çocuğun ergin olana kadar anne ve babasının gözetimi altında yetiştirilmesidir. Evlilik süresi içerisinde anne ve baba velayeti birlikte kullanırlar. Boşanma durumunda ise ergin olmayan çocuk hakim kararıyla kime bırakılmış ise velayet o ebeveynde olur.

Velayet davası nasıl kazanılır?

Velayet davasını kazanmanın en kolay yolu özel bir dedektiflik firması ile anlaşmak ve iyi bir araştırma yaptırmaktır. İşte bu noktada DAT Özel dedektiflik bürosu bünyesinde çalışan Özel dedektifleri ile velayet hakkını kötü kullanan ve çocuğun zararına olabilecek eylemlere giren ebeveyni takibe almaktadır.

Erkek çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir?

Türk hukuku uygulaması açısından 6 ile 7 yaşına kadar çocuğun velayeti anneye verilir. Zira çocuğun anne bakımına en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerin bu yaşlar arası olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı. Bu yaşlar arasındaki bir çocuğun anneden alınarak babaya verilmesi neredeyse imkansızdır.

Erkek istemezse boşanma olur mu?

Eşlerden birinin boşanmak istememesi durumunda çekişmeli boşanma davası açılmaktadır. Evlilik birliği birçok sebepten sarsılabilir ve çiftler boşanmayı talep edebilir. Bu gibi durumlarda anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası açılabilir.

Anne hangi durumlarda çocuğun velayetini alamaz?

Anne veya babanın çocuğun psikolojik fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayamaması, çocuğa şiddet göstermesi, bakımıyla yeterince ilgilenememesi, çocuğu koruyamaması ve eğitimini aksatması gibi durumlarda karşı taraf velayetin elden alınması ve değiştirilmesi için dava açabilir fakat dava açmadan önce bu suçlamalar ile ilgili deliller toplayarak mahkemeyeispat etmelidir.

Mahkeme çocuğu kaç yaşına kadar anneye verir?

0-3 Yaş Arası Çocukların Velayeti
2-3 yaş aralığında olan çocuk ya da çocukların velayeti anneye verilmektedir.

3000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir?

Eğer ortalama gelir sahibi kişiler arasında bir boşanma davası açılacak ise bu oran yüzde 25 kabul edilir ve 3000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı 750 TL olacaktır. Bu tutar %60 oranına kadar gelir durumu ile bağıntılı olarak yükselebilecektir.

Boşanmada velayet hangi durumlarda anneye verilmez?

Örneğin anne vefat etmiş ise velayet babaya verilir. Velayeti alan tarafın kısıtlılığı, tutukluluğu, cezaevine girmesi gibi olağanüstü durumlar söz konusu olmuş ise çocuğun velayeti babaya verilir. Annenin sağlık durumu kötü ise velayet babaya verilir. Anne çocuğa bakmaktan aciz ise velayet babaya verilir.

12 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir?

6 – 12 yaş arası çocukların velayetinin kime verileceği konusundaki kararda tarafların çocuğa sunacağı maddi imkânlar daha fazla etkilidir. Çocuğun fikri de pedagog yardımıyla alınır. Ancak hâkim çocuğa daha iyi bir hayat sunacak olanakları sağlayan tarafa velayeti verecektir.

5/5 - (6 votes)

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram