Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çocuksuz Ölen Kişinin Mirası

Mallar, kişinin ölümünün ardından bırakmış olduğu yüklü para veya karşılığı yüklü para eden gayrimenkul gibi şeylerdir.

Kişinin ölümünden sora kalan malvarlığı, öncelikle kişi vasiyetinde malvarlığını herhangi birine bıraktığını belitmiş ise, kurallar dahilinde o kişiye verilir. Ölen kişinin bıraktığı miras kimseye bırakmamış ise belirlenen yasalar dahilinde birinci derece akbabalarına dağıtılır.

Peki kişi çocuksuz ölür ise miras kime kalır?

Bu sorunun cevabı ölen kişinin durumlarına göre değişiklik gösterecektir. Şöyle ki;

  • -Eğer vefat eden bir kimsenin çocuğu yoksa; miras eşine ve ölen kişinin anne ile babasının sağ olması halinde hem eşine hem anne ve babasına kalıyor.
  • -Ölen kişinin anne ve babası yoksa , büyükanne ve büyükbabası varsa miras bu sefer de eşi ile büyükanne ve büyükbaba arasında paylaşılıyor.
  • -Vefat eden kişinin eşi ve çocukları yoksa ve ayrıca anne ve babası da yoksa miras kardeşlere kalıyor.

Yukarıda sayılan akraba hısımlarından hiçbiri yoksa yani; eşi, çocukları; anne ve babası; kardeşleri yoksa söz konusu miras devlet hazinesine kalıyor.

5/5 - (4 votes)

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram