Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Devremülk, Termal Davalarında Cayma görevli mahkeme İsos Erzin

T.C.YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

E. 2011/20121

K. 2012/3617

T. 22.2.2012

• AYIPLI OLARAK DEVRE MÜLKÜN SATILDIĞI İDDİASI ( Masrafların Tahsili ya da Ayıplı Malın Değiştirilerek Satın Almadan Önce Gösterilen Kısmın Devremülk Hakkının Verilmesi İstemi – Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla Karar Verilmesi Gerekirken Görevsizlik Kararı Verilmesi Hukuka Aykırı Olduğu )

• DEVRE MÜLKÜN AYIPLI OLARAK SATILDIĞI İDDİASI ( Masrafların Tahsili ya da Ayıplı Malın Değiştirilerek Satın Almadan Önce Gösterilen Kısmın Devremülk Hakkının Verilmesi İstemi – Tüketici Mahkemesinin Görevli Olduğu/Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla Karar Verilmesi Gerektiği )

• TATİL AMAÇLI TAŞINMAZ MALLAR ( Devremülkün Ayıplı Olarak Satıldığı İddiası İle Ödenen Bedelin Tahsili ya da Ayıplı Malın Değiştirilerek Satın Almadan Önce Gösterilen Kısmın Devremülk Hakkının Verilmesi İstemi – Tüketici Mahkemesinin Görevli Olduğu )

• GÖREVLİ MAHKEME ( Ayıplı Olarak Satıldığı İddia Edilen Devremülk İçin Ödediği Bedelin Tahsili Talebi – 4077 S.K. Md.3/c Hükmünde Tatil Amaçlı Taşınmaz Mallar da Yasa Kapsamında Düzenlendiğine Göre Uyuşmazlığın Tüketici Mahkemesinde Çözümleneceği )

• GÖREV VE YETKİ SORUNUN BİRLİKTE OLMASI ( Önce Görev Sorunun Çözülmesi Gerektiği – Yetkisizlik Kararını Sadece Görevli Mahkemenin Verebileceği )

• GÖREVSİZLİK KARARI VEREN MAHKEMENİN YETKİSİZLİK KARARI VEREMEYECEĞİ ( Önce Görev Sorununun Çözülmesi Gerektiği – Mahkeme Kendini Görevsiz Addettiği İçin Dosyayı Görevli Mahkemeye Göndermesi Gerekirken Görevsizlik Kararı Verilemeyeceği )

• YETKİSİZLİK KARARI ( Yetkisizlik Kararını Sadece Görevli Mahkemenin Verebileceği – Kendisine Dava Açılan Mahkeme Kendisini Görevsiz Addettiği İçin Sadece Dosyayı Görevli Mahkemeye Göndermesi Gerektiği )

6100/m.1, 12ÖZET : Davacı, ayıplı olarak satılan devremülk için ödediği bedel ile diğer masraflarının davalıdan tahsilini ya da ayıplı malın değiştirilerek tarafına satın almadan önce gösterilen kısmın devremülk hakkının verilmesini istemiştir. Uyuşmazlığın niteliği itibariyle taraflar arasında 4077 SK’nun 3/c maddesinde tatil amaçlı taşınmaz mallar da yasa kapsamında düzenlendiğine göre uyuşmazlığın çözümünde Tüketici Mahkemeleri görevlidir. Tüketici mahkemesi sıfatıyla karar verilmesi gerekirken görevsizlik kararı verilmesi hukuka aykırıdır.

Bir davada görev ve yetki sorununun birlikte bulunması halinde önce görev sorununun çözümlenmesi ve mahkemenin görevsiz olduğu kanaatine varması halinde dosyayı sadece görevli mahkemeye göndermesi gerekir. Yetkisizlik kararını sadece görevli mahkeme verebilir. Eldeki davada, kendisine dava açılan mahkeme kendisini görevsiz addettiği için sadece dosyayı görevli mahkemeye göndermesi gerekir iken aynı zamanda yetkisizlik kararı da vermiş olup, bu da hukuka aykırıdır.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram