Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Doktor Kusuru ve Tazminat Şartları I Hasta Hakları Avukatı

doktor kusuru

Malpraktis ne demek ?

Malpraktis: Kısaca bilgisizlik, deneyimsizlik ya da ilgisizlik nedeni ile bir hastanın zarar görmesi doktorun kötü uygulanmasıdır.

Tıbbi kötü uygulama iddiasıyla başlayan süreç hukuk dünyasında tek bir disiplinin konusu değildir. Tıbbi kötü uygulama iddiasının nerede veya nerelerde ileri sürüldüğüne bağlı olarak;

•Tazminat sorumluluğu

•Ceza sorumluluğu

•Disiplin sorumluluğu

 

Söz konusu olabilmektedir.

Tazminat Sorumluluğu (Maddi ve Manevi Tazminat İstemli Hukuk Davaları)

 

Hekim ile hasta arasındaki temel hukuki ilişki tazminat hukuku açısından önem arz etmektedir. Bu ilişkinin genel olarak vekalet akdi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu tür davalarda tazminat talepleri Borçlar Hukuku’nun vekalet akdi hükümlerine dayanılarak değerlendirilmektedir.

 

Vekalet akdine dayalı talepler 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Tıbbi müdahalenin gerçekleştiği andan itibaren 5 yıllık süre aşılmışsa zamanaşımı itirazında bulunulması gerekmektedir. 

Tazminata hükmedilebilmesi için;

 

•Tıbbi müdahale sonucunda ortaya çıkmış bir zarar söz konusu olmalıdır

•Doktora atfedilebilecek bir kusur söz konusu olmalıdır

•Kusur ile ortaya çıkan zarar arasında bir illiyet bağı söz konusu olmalıdır

 

Bu üç unsurdan biri eksikse tazminata hükmedilemez.  

Özelde Çalışan Hekimler Açısından

 

Özelde çalışan doktorlar aleyhine tıbbi kötü uygulama nedeniyle açılan maddi ve manevi tazminat davaları adli yargının görev alanına girmekte ve asliye hukuk mahkemelerinde görülmektedir. Ayrıca bir dipnot düşmek gerekirse özel kurumlarda çalışan hekimlerin sorumluluğu gündeme geldiğinde idari yargı mercilerinde de dava açılabilmektedir bunun en temel sebebi ise Sağlık Bakanlığı denetçileri aracılığıyla denetimin kanunda öngörülen şekilde yapılıp yapılmadığına ilişkindir.

 

Özel kurumda çalışanlar aleyhine doğrudan hekim aleyhine dava açılabilmektedir. Genellikle hem hekim hem de çalışılan özel hastane aleyhine birlikte dava açılmaktadır. Davanın kaybedilmesi ve kararın kesinleşmesi halinde, mahkemece hükmedilen tazminatın da doğrudan muhatabı aleyhe hükmedilen miktar nispetince hekimler olmaktadır. 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram