Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Down sendromlu doğan bebek için dava Tazminat Davası Avukatı

NTV Haberine göre:

 

Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açan anne Ebru İçer, eğitimli, çocuk gelişimi konusunda bilinçli bireyler olarak, oğulları Eren’in, hamileliği sırasında rutin kontrollerini ve testlerini ihmal etmediğini, doktorun tüm önerilerine uyduğunu anlattı.

İlk çocukları olan kızı Ekin’in de doğum takibini aynı doktorun yaptığını ifade eden Ebru İçer, “kızımıza kardeş gelsin diye düşünürken, hasta bir bebekle maddi ve manevi yıkıma uğradık” dedi.

Ebru İçer, doktorunun tavsiyesi üzerine hamileliği sırasında “ikili” ve “üçlü” diye tanımlanan testleri yaptırdığını, doktorunun “sonuçlar gayet iyi hiçbir risk görünmüyor” dediğini belirterek, şunları söyledi: “Oysa bu testlerin güvenirliği yüzde 50-60 düzeyindeymiş. Biz bunu sonradan öğrendik. Kesin sonuç için amniyosentez yaptırmamız gerekiyormuş. Anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınarak yapılan bu test sonuçlarının yüzde 100’e yakın güvenirliği olmasına rağmen, doktorumuz bu konuda bizi bilgilendirmedi. Ayrıca, bu konuda laboratuvar da kusurlu. Test sonuçlarının İngilizce yazılı olarak verilmesi doğru değil. Bunun yanı sıra bu testlerin güvenirlik derecesinin Türkçe yazılarla ve anlaşılır şekilde test soncunda yer alması gerekirdi.”

Anne Ebru İçer, 10 aylık olan oğullarının ömür boyu kendi bakımlarına muhtaç olacağını belirterek, “Doktor hakkında 7 bin YTL’lik tazminat davası açtık. Bu bedel bizim üzüntümüzü hafifletemez ancak, başka anne ve babaların aynı acıları yaşamasını engelleyebilir” dedi.

Baba Ergün İçer ise ikinci bebeğinin dünyaya gelişini heyecanla beklerken, hemşirenin kucağına verdiği bebeğini yüzüne baktığında, yüz hatlarından “down sendromlu” olduğunun hemen anlaşıldığını belirterek, “o an yaşadığım acıyı tarif edemem. Karşılaştığımız durumu telafi etmeye paranın gücü yetmez” diye konuştu.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram