Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Ekonomik Sebeplerle Fesihlerde Alınan İşletmesel Kararın

Ekonomik Sebeplerle Fesihlerde Alınan İşletmesel Kararın Tutarlı Bir Şekilde Uygulanması

Ekonomik gerekçelerle iş akdi işveren tarafından feshedilmeden önce öncelikle aşağıdaki tedbirler uygulanmalıdır.


 1) İşletmesel Karar Alınması ( Örneğin ; kiralık araç kullanımında, şirket toplantı ve seyahatlerinde tasarruf yapılması bazı diğer giderlerin kısıtlanmasına ve benzeri tedbirlerin uygulanmasına yönelik olarak ve ayrıca istihdamda daralmaya karar verilmesi halinde, öncelikle istihdamı engelleyen veya daraltan durum belirtilmeli ve sonrasında istihdamın daralmasına bağlı olarak, fazla mesai yapılmaması, yıllık ücretli izinlerin kullandırılması, kısmi süreli çalışma, ücretsiz izin kullanımı, kısa çalışma ve benzeri gibi tedbirlere müracaat edilmesi yönünde düzenlemeler yapılmış olmalıdır.)
2) Tasarruf Tedbirlerine Başvurulması
3) Fazla Çalışmaların Kaldırılması 
4) Esnek Çalışma
5) Çalışanların Başka Bölümlerde Değerlendirilmesi gibi.
Yerleşik yargı içtihatları feshe son çare olarak başvurulması gerektiği yönündedir. Bu kapsamda, ekonomik sebeplere dayalı olarak feshe gitmeden önce işverenin öncelikle yukarıda belirtilen fesihten kaçınma imkânlarını kullanması gerekmektedir. İşverenin belirtilen imkânları kullanmasına rağmen feshin kaçınılmaz olması halinde ise feshe son çare olarak başvurulması gerekecektir.
İşveren işletme, iş yeri ve işin gerekleri nedeni ile aldığı ekonomik olumsuzluklara bağlı fesih kararında, iş yerinde iş gücü ve personel fazlalığı meydana geldiğini ve bu nedenle feshin kaçınılmaz olduğunu kanıtlamakla yükümlüdür. Bu doğrultuda, feshin ekonomik gerekçelere bağlı olarak gerçekleştirildiği ileri sürüldüğünde, bu konuda öncelikle işverenin işletmesel kararı bulunmalı, kararda istihdamın daralmasına sebep olan etkenler yer almalı, ekonomik olumsuzluklar nedeniyle istihdam fazlalığı meydana gelmeli, işveren bu kararı tutarlı şekilde uygulamalı, fesihte keyfi davranmamalı, ölçülü olmalı ve feshe son çare olarak müracaat edilmiş olmalıdır. Bu koşullara uyulmaması halinde fesih işlemi geçersiz olacaktır.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram