Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Eksik yatan primler tazminat gerektirir | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Yargıtay, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı.

Fevzi ÇAKIR-HT GAZETE

Yüksek Mahkeme, işçilerin SGK primlerinin eksik ödenmesi ile fazla çalışma ve genel tatil çalışmalarının karşılığının ödenmemesini haklı fesih nedeni saydı. Yargıtay, bu gerekçe ile ‘haklı fesih’ yoluna giden işçiyi haklı bularak, tazminat talebinin reddine karar veren yerel mahkemenin kararını bozdu.

BİN LİRASI BAYRAM ÇALIŞMALARI

Kadıköy 1. İş Mahkemesi’nde görülen davada S.S. isimli işçi, ihtarnameyle tüm tazminat, ücret ve sosyal haklarının ödenmesi için yazılı talepte bulunduğunu ancak olumlu bir sonuç alamadığını söyledi. S.S., haksız fesih nedeniyle 3 bin TL kıdem tazminatı, bin TL ihbar tazminatı, 500 TL yıllık izin ücreti, bin TL ise bayram çalışmaları ücreti talep etti. Sürecin sonunda dava Yargıtay’a gitti.

işçi işveren avukatı gaziantep

‘TAZMİNAT TALEBİNİN REDDEDİLMESİ HATALI’

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, “Primlerin eksik ödenmesi ile fazla çalışma ve genel tatil çalışmalarının karşılığının ödenmemesi haklı fesih nedenidir. Davacının işe gelmediği ve kıdem tazminatına hak kazanacağı gözetilmeden yazılı gerekçe ile kıdem tazminatı talebinin reddedilmesi hatalıdır” dedi.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram