Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Eş onayı olmadan eve konulan ipotek geçersiz | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

es onayi ipotek

Eş onayı olmadan eve konulan ipotek geçersiz

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eş rızası alınmadan aile konutu üzerine yaptırılan ipoteğin geçersiz sayılacağına hükmetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eş rızası alınmadan familya konutu dair yaptırılan ipoteğin asılsız sayılacağına hükmetti. Kararda, konutun sahibi eşin, evimizdeki yaşantıyı güçlüğe sokacak biçimde, gayrimenkulu ipotek ettiremeyeceği, bu işlemin fakat gayrı eşin bariz rızasıyla yapılabileceği kaydedildi.

Bursa’da müşterek kişi, bankadan emniyet aldı ve inanca düşüncesince tapusu kişi dair bulunan evini tutu ettirdi. Borcun ödenmemesi dair bankanın yürütme takip edeni başlatmasının arkası sıra bu ferdin eşi, tutu edilen habbe familya konutu bulunduğunu belirterek, ipoteğin kaldırılması isteğiyle sorun açtı.

Gemlik 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı reddetti. Yerel duruşma kararında, ev sahibinin ansızın çok taşınmazının olduğu, mahkemeli bankanın bahis konusu habbe familya konutu bulunduğunu bildiğinin kanıtlanamadığı belirtildi.

Türk Medeni Kanunu’nda eşlerin birbirleri ve üçüncü kişilerle türel işlemlerinde hürriyet endüstrisi tanındığı fakat bazısı tüzel işlemlerin gayrı eşin rızasına ilişkin bulunduğu kuralı getirilerek, familya birliğinin korunmasının amaçlandığı kaydedildi.

Kararda, şu değerlendirmelere arazi verildi:

‘Aile konutunun maliki bulunan eş, familya konutundaki yaşantıyı güçlüğe sokacak biçimde, familya konutunun tutu edilmesi kabilinden ‘tek başına’ müşterek ayni hakla sınırlandıramaz. Bu sınırlandırma fakat gayrı eşin bariz rızası alınarak yapılabilir. Her ne denli tutu direkt doğruya familya konutundan yararlanma ve yerleşme hakkını engellemiyorsa da adalet sahibi eşin biçimsiz oruçlu ve danışıklı işlemleriyle familya konutunun vasıtasız çıkarılma tehlikesi zımnında tutu işlemine gayrı eşin bariz rızası şarttır.’

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram