Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Estetik Ameliyatlarda Oluşan Doktor Hatası ve Tazminat Sorumluluğu

ameliyat

Estetik Müdahaleler de “Ayıpsız(Hatasız)” Olmalı!

Estetik ameliyatlara/müdahalelere ilişkin olarak uluslararası doktrinde eser sözleşmesinin hükümlerinin uygulanacağı görüşü hakimdir. Bu durumda tazminat ve zamanaşımı noktasında eser sözleşmesi (TBK m. 470 ve devamı)  hükümlerine bakılacaktır.

Yargıtay’da aşağıda ki kararında aynı hususu belirtmektedir.

Yargıtay 15. Hukuk Dairesinin 08.06.2006 tarihli kararında (Esas: 2005/7988, Karar:2006/3417)

 

Yüklenici (doktor) hangi metodu kullanırsa kullansın eserin ayıpsız olarak ortaya çıkması gerekir.  Burada TBK m.112’ye göre ”Borç hiç veya gereği gibi ifa edilmezse borçlu kendisine hiç bir kusurun yüklenemeyeceğini ispat etmedikçe ,alacaklının bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.

 Eser sözleşmesinde yüklenici eseri meydana getirmekle ve onu teslim etmekle yükümlüdür.  Bundan başka, bu iki ana borçtan kaynaklanan ve bu borçların akde uygun surette ifasını sağlayan diğer bir takım yan borçlarında TBK.da açıkça yer aldığı veya işin mahiyetinden çıkarıldığı görülmektedir. Bunlardan biri de, işi sadakat ve özenle bizzat yapma borcudur. Sadakat borcu iş görenin iş sahibinin yararına olacak şeyleri yapmak ve ona zarar verecek her türlü hareketten kaçınmak borcu anlamını taşır.

Doktor; tıbbi faaliyetlerde bulunurken mesleki şartları yerine getirmek, tıp ilminin kurallarını gözetip uygulamak zorundadır. Aksi halde doktor tıp biliminin verilerini yanlış ya da eksik uygulamışsa, mesleğinin gerektirdiği özel koşullara gereği ve yeteri kadar uymamışsa, mesleki kusurunun varlığı kabul edilmelidir. 

Bu açıklamaya ilişkin Yargıtay kararı şu şekildedir ; 

…Davacının kolundaki dövmeyi estetik amaçla silmek için müdahalede bulunan doktor, aynı zamanda, izi tamamen yok etmeyi de, eser sözleşmesinin niteliği itibariyle taahhüt etmiş sayılır. Oysa, dosya kapsamına ve fotoğraflara göre, davacının kolunda eski durumu aratırcasına sağlıksız ve çirkin görünümlü yeni bir iz, cerrahî müdahalenin izi olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan iş TBK.nun 475. maddesi gereğince, kabule icbar edilemeyecek derecede ayıplı bir iştir. Bu durumda davacının hayatı boyunca taşıyacağı bu çirkin iz nedeniyle üzüntü duymuş olması izahtan varestedir. O hâlde, 300.000 TL. manevî tazminat talebinin kabulü gerekirken, yazılı gerekçeyle reddi doğru olmamış, kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.” 15.HD., 3.11.1999, 4007/3868 (YKD., 2000/5, s.724)

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram