Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi mi? Avukat Ali Tümbaş

Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi olur mu ya da evin kilidini değiştirsem kusurlu sayılır mıyım soruları bana en çok sorulan konulardan biri. Türk Medeni Kanunu’nda eşlerin evlilik süresince birlikte yaşamaları zorunlu kılınmıştır. Eşlerden birinin evin kilidini değiştirmesi Medeni Kanun’un bu konudaki kuralına aykırı bir hareket olarak kabul edilir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da olayın özelliği göz önünde tutularak karar verilmesi gerekir.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Eşin evin kilidini değiştirmesi, her zaman diğer eşi eve almamak, evden uzaklaştırmak amacını taşımayabilir. Evin kilidinin değiştirilmesi, evlilik birliğinin zorunlu kıldığı birlikte yaşama yükümüne aykırı davranma niyetiyle yapılmamış olabilir. Boşanma davasının tahkikat aşamasında, eşin evin kilidini değiştirme amacı da araştırılmalıdır. Eşi evden kovmak, eşi eve almamak kusurlu davranışlardır.

Kilidi değiştiren eşin, bu fiili, eşini eve sokmamak, evden uzak tutmak amacıyla yaptığı anlaşıldığı takdirde, bu fiili işleyen eş kusurlu olarak kabul edilir ve manevi tazminat ödemekle yükümlü tutulabilir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

5/5 - (1 vote)

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram