Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Evlilik Nedeniyle İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Alınır mı? | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Evlilik Nedeniyle İstifa Ederek Kıdem Tazminatı Alınır mı?

Hukuk büromuzun sitesine gelen soruların bazıları evlenen kadın işçilerden gelmektedir. Bunlardan bazıları; evlendim istifa edip kıdem tazminatı alabilir miyim? Evlenme nedeniyle işten nasıl ayrılırım? Evlilik nedeniyle istifa edip kıdem tazminatı aldıktan sonra başka bir işte çalışabilir miyim? Evlilik nedeniyle işten ayrıldığımda işsizlik ödeneği alabilir miyim? Sorularıdır.

Bilindiği gibi 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesinde sayılan kıdem tazminatına hak kazanılan durumlar bulunmaktadır. Kıdem tazminatı için 1 yıllık süre şartı vardır. Buna ek olarak evlenen kadınlar için İş Kanunu ayrıcalık tanımıştır. Ülkemizde evlenen kadınların çalışma ihtimal ve hevesinin azalması, şartlarının zorlaşması ve Türkiye sosyolojik düzeninde eş baskısı ile işi bırakma durumu olabileceğinden ve bu durumun iş dünyasında dejavantajlı olan kadınlar için ayrıca bir dejavantaj teşkil edebileceğinden, İş Kanunu buna uygun düzenleme yapmış ve evlendiği tarihten 1 yıl içerisinde istifa eden kadın işçinin kıdem tazminatını alabileceğini düzenlemiştir.

———————

Avukat Ali TÜMBAŞ

Gaziantep Avukatlık Ofisi – Gaziantep Barosu

iş ve işçi Davaları

(Kıdem, ihbar, yıllık izin, maaş alacağı vb alacaklar ile SGK /Hizmet tespiti davaları)

İLETİŞİM İÇİN:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram