Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

FETO TUTUKLAMALARINA İTİRAZ SÜRESİ AHİM KARARI

feto tutuklamalari

Fetö tutuklamaları ceza davalarında esas alınan AİHM kararı:

FETO tutuklamalarında Sulh Ceza Mahkemeleri  AİHM Letellier Fransa kararına atıf yapmaktadırlar.

İşte bir sulh ceza mahkemesi kararı:

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

ı- Şüpheliler ………………………………………………….hakkındaki soruşturma yazısı ve ekleri olduğu, tüm bu anlatımlarla şüphelilere yüklenen suçların silahlı FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak olduğu, örgünün amacının Anayasal Düzeni zorla ortadan kaldırmak olduğu, yine 15-16 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan olaylarında birçok can kaybı ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal Düzenine ve Seçilmiş Hükümeti İlgaya yönelik hareketlerin olduğu kamuoyunun gözü önünde gerçekleşmiştirİşlenen suçun ağırlığının anlatmak İçin başkaca bir açıklama yapmaya gerek yoktur. NitekimAİHM’nin Letellier /Fransa kararında “belirli suçların özel ağırlıkları ve bu suçlara toplumun tepkisi nedeniyle doğabilecek toplumsal huzursuzlukların en azından belirli bir süre tutuklamayı haklı kılacağı” şeklindeki kararında da anlaşılabileceği gibi tutuklama nedeninin suçun ağırlığı ve toplumda yarattığı huzursuzluk da olabileceği 15-16 Temmuz 2016 tarihli olayların toplumda yarattığı huzursuzluk kamuoyu önünde gerçekleştiğinden ayrıca açıklamaya gerek yoktur söz konusu terör örgütü üyelerinin tamamının ele geçirilemediği ortadadır. CMK.nun 100/2-a maddesinde tutuklama nedeni olarak şüphelinin kaçma, saklanma şüphesi bulunmaktadır. somut olayda söz konusu terör örgütü üyelerinin halen önemli bir kısmının kaçmış olduğu saklandıkları gözaltında bulunan üyelerinde kaçıp saklanacağına karine teşkil etmektedir, şüpheliler serbest bırakıldığı takdirde yeni bir isyan hareketinin başlaması ya da toplum İçinde huzursuzlukların oluşmasına neden olacağı açıktır.nitekim AİHM Matznetter / Avusturya kararında “başka bir suç işlenme olasılığının bulunması tutuklama nedenidir” denilmektedir. Somut olayda da 15-16 Temmuz İsyan girişimi sonucu şüphelilerin serbest bırakılması durumunda başka suç veya suçların işlenebileceği yönünde somut tehlike bulunmaktadır.

CMK. 100/b. maddesi soruşturmanın güvenli yürütülmesi, delillerin toplanması açısından şüphelinin tutuklanmaması halinde delillerin yok edilme ve gizlenme tamk mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapma ihtimalini tutuklama nedeni olarak saymıştır, Somut olayda FETÖ/PDY örgütünün 15-16 Temmuz 2016 tarihindeki olaylarda silah kullandığı, meşru Genel Kurmay Başkam ve Kuvvet Komutanlarına karşı silahlı eylem gerçekleştirdiği yine meşru ve seçilmiş Türkiye Büyük Millet Meclisine ve Türkiye Cumhuriyetinin Diğer Kurumlarına karşı silahli eylemde bulunduğu, şüphelilerin serbest bırakılması durumunda soruşturmanın güvenli yürütülmesinin mümkün olmayacağı, delillerin tam olarak toplanamaycağı veya karartılacağı şüphesi yine 15-16 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan olaylarda ortaya çıkmıştır. Nitekim Avrupa Ünsan Hakları Mahkemesinin Ringciesen j

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Ceza Davaları Avukatı

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram