Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Hollanda da Boşanma | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Hollanda da Boşanma:

Hollanda ’da, boşanma davası açmak için eşinizden onay almanız gerekmez. Boşanma davasını kimin açtığı, dava sonucunu etkilemez.

Boşanmada neler düzenlenir?

Bir boşanma davasında boşanmanın yanı sıra, aşağıdakilerle ilgili düzenlemeler de talep edilebilir:

1. çocuklar (velayet, ziyaret, asli ikametgâh, nafaka, vb.);

2. konut (kullanım, satış, vb.);

3. eş nafakası;

4. mal ve borçların paylaşımı.

Boşanmanın iki yolu

Hollanda’da boşanma davaları ortak başvuruyla ya da tek taraflı olarak, iki şekilde açılabilir.

1. Anlaşmalı boşanma başvurusu

Eğer boşanma konusunda eşinizle hemfikirseniz ve yukarıdaki hükümler üzerinde (çocuklar, paylaşım, nafaka vb) anlaştıysanız, bu takdirde ortak yapılan anlaşmaları bir akit (sözleşme) ile kayıt altına alacak bir avukat tutabilirsiniz. Bundan sonra, mahkemeye ortak bir başvuru yapılır ve bunu anlaşmaların kabul edildiği bir karar izler.

Mahkemenin kararı bir duruşma yapılmadan yaklaşık olarak dört hafta içinde verilir. yani mahkemeye gitmeniz gerekmez. Bu yöntemle boşanma çok çabuk gerçekleşir.

2. Tek taraflı boşanma başvurusu

Genellikle karşılıklı anlaşmayla çözüme ulaşmak mümkün olmaz. Bu durumda her iki tarafın da kendi avukatlarını tutmaları önerilir. Bu avukat sizin bakış açınıza göre tavsiyeler verecek ve fırsat bulur bulmaz, eşinizin avukatıyla görüş alışverişinde bulunacaktır. Eğer karşı tarafla anlaşma mümkün olmazsa, dava tek taraflı olarak açılacaktır. Hollanda’da boşanabilmek için, diğer tarafın rızası gerekli değildir. Hatta eşiniz boşanmaya karşı çıksa bile, boşanabilirsiniz.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Geçici tedbirler (Voorlopige voorzieningen)

Bir boşanma davası çok zaman alabilir. Mahkemenin karar vermesi aylar sürebilir. Geçici tedbirler acil durumlarda mahkemenin çabuk karar vermesi için tasarlanmıştır. Birkaç hafta içinde bir mahkeme kararı verilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu geçici tedbir mahkeme nihai kararını verene kadar geçerlidir. Aşağıdaki konularda geçici tedbir talep edebilirsiniz:

Evlilik konutunun özel kullanımı. Evdeki durum artık sürdürülebilir değil. Çok fazla tartışma ve stres var. Artık eşinizle aynı konutta, birlikte yaşamanız mümkün görünmüyor, ama o evden gitmek istemiyor. Bu durumda hakime, konutun geçici özel kullanımı için başvurabilirsiniz. Eğer hakim talebinizi onaylarsa, eşiniz evi terk etmelidir. Bunun için gerekirse polis zor kullanılır.

Geçici çocuk- veya eş nafakası. Eşinizin geliri var ama sizin yok ya da çok daha az. O artık hiç bir şeyi ödemiyor ve siz mali (para) sıkıntı içindesiniz. Bu durumda mahkemeden, siz ve/veya çocuklarınız için geçici nafaka belirlenmesini talep edebilirsiniz.

anlaşmalı boşanma gaziantep avukat

Geçici ziyaret düzenlemesi. Çocuklar eşinizin yanında kalıyor ve siz çocuklarınızı göremiyorsunuz. Bu durumda mahkemeden, sizinle çocuklarınız arasında belirlenecek bir geçici ziyaret düzenlemesi isteyebilirsiniz.

Çocukları geçici olarak emanet etmek. Eşinizle, çocukların kimin yanında kalacağı konusunda anlaşamıyorsunuz. Mahkemeden geçici olarak çocukları size emanet etmesini isteyebilirsiniz. Bu, eşinizin çocukları size vermemesinin ya da geri getirmemesinin önüne geçmek için bazen gereklidir.

Günlük kullanım eşyaların için izin. Giysi ve diğer kişisel eşyalarınızı ve çocukların eşyalarını eşinizden alamıyorsunuz. Bu durumda hakimden, eşinizin bu eşyaları size teslim etmesini emretmesini isteyebilirsiniz.

Geçici tedbir, boşanma davası sürerken talep edilebilir. Dava süreci henüz başlamamış olsa bile, geçici tedbir kararı talep edebilirsiniz. İlk mülakat sırasında, geçici bir tedbir gerekip, gerekmediğine bakılır. Gerekirse, hemen aynı gün geçici tedbir için dilekçe verilebilir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram