Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Hollanda da boşanmak yeterli mi? | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

hollanda bosanma

Hollanda da boşanmak yeterli mi?

Evliliğini Turkiye’de gerçekleştiren fakat Hollanda’da boşanan vatandaşlar sadece Hollanda hükümetinin kanunlarına göre boşanmış olurlar.

Turkiye’de boşanma kararının tanınması için tekrar dava açılması gerekiyor. Tanıma davası açılmadığı sürece halen evli olarak görünüp farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Tanıma tenfiz davasını nasıl açabilirsiniz ve hangi evrakları temin etmeniz gerekiyor?

Tanıma prosedürü Türkiye’de bir uzman avukat tarafından vekalet aracılığıyla başlatılması mümkün.

Hollanda Aile Hukuku mahkemesinin verdiği boşanma kararının aslı ve üzerinde apostille şerhinin bulunması gerekir.

Kararın keşinlesmesi için hiç bir işlem yapılmazsa kanunen temyiz süresini beklemeniz gerekir. Bu süreç üç aydır. Eğer her iki taraf boşanmaya karşı dava açmayacaklarını beyan ederse kesinleşme belgesini imzalayıp bu süreci beklemek zorunda değiller. Fakat bu şekilde temyiz haklarını bitirmiş olurlar ve karar kesinleşmiş olur.

İmzalanan bu belgeyi (akte van berusting) avukatın yazacağı dilekçeyle birlikte Den Haag belediyesine gönderip boşanmanın kayıtlara geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemin avukat tarafından yapılması gerekir.

Belediyenin vereceği onay bildirisi ile mahkemeden kesinleşme şerhini alabilirsiniz. Bu durumda ilk önce belediye kayıt işlemlerinin bitmesini bekleyip daha sonra kesinleşme ve apostille almanız daha uygundur.

Bu karar (apostille ve kesinleşme serhi ile birlikte) yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekir.

Hollanda’nın bir çok şehrinde yeminli tercüman bulunmaktadır.

Ayrıca konsolosluğa bağlı olarak çalışan tercümanlara danışabilirsiniz ve bunun için konsolosluktan bilgi almanız mümkündür.

Yeminli tercümanın mührü ve kendi açıklaması evraka eklenmelidir. Tercümeden sonra evrakları konsolosluk tarafından onaylatmanız ve

Türkiye’deki işlemleri takibe alması için avukata vekaletname çıkartmanız gerekir. Bunun için özellikle Türkiye’ye gitmeniz gerekmemektedir.

Tanıma tenfiz davalarında tekrar boşanma sebepleri incelenmez, netice itibarıyle Hollanda mahkemesi bu incelemeyi yapmış bulunmakta ve Türk mahkemesinin bu kararı değiştirme yetkisi yoktur.

Türk mahkemesi bu kararın kanunlara aykırı olup olmadığını ve taraflara yeterince söz ya da savunma hakkı verilip verilmediğini inceler. Bu incelemeden sonra karar çıkar ve Türkiye’de boşanma işlemleri tamamlanmış olur.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

Aile Mahkemesi Davaları Avukatı

(Anlaşmalı Boşanma, Çekişmeli Boşanma, Maddi ve Manevi Tazminat, Nafaka)

İletişim ve Randevu İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram