Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İdari Davalar – İdari İşlemin İptali ile Tam Yargı (Tazminat) Davaları | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

İptal Davaları

İdari bir işlemin yetki, şekil, sebep, konu ve maksat unsurlarından birisinin hukuka aykırı olması halinde, yapılan işlemin iptal edilmesi için idare mahkemelerinde iptal davası açılabilir. İptal davası 60 gün içerisinde açılmalıdır. Ancak ilgili, dava yoluna gitmeden önce idareye başvurarak işlemin iptalini talep edebilir. Bu durumda dava açma süresi iptal talebinin reddine ilişkin kararın ilgiliye tebliğinden itibaren başlar. Şayet idare ilgilinin bu talebine cevap vermezse, talebi izleyen 60. gün iptal talebi reddedilmiş sayılır ve 60 günlük dava açma süresi bu tarihten itibaren başlar.

Tam Yargı Davaları

İdarenin herhangi bir eyleminden veya işleminden dolayı kişisel menfaatleri zarara uğrayan kişiler, idare mahkemelerinde tam yargı davası açabilirler. Tam yargı davasının açılabilmesi için kişisel zarar uğramış olmak gerekir. Yani tam yargı davaları şahsi davalardandır. Tam yargı davasının, olayın öğrenilmesinden itibaren 60 gün içinde, zararın ortaya çıkmasından itibaren 1 yıl içinde açılması gereklidir. Ancak eğer zarar işlemden doğmuşsa ve zarar, söz konusu işlemi uygulama kararı alınmasından değil de işlemin uygulanmasından dolayı ortaya çıkmışsa, kararın icrasını takip eden 60 gün içinde açılmalıdır. Şayet zarar, idarenin bir işleminden değil de bir eyleminden kaynaklanıyorsa, bireyin öncelikle idareye başvurarak zararın giderilmesini istemesi gerekir. Bireyin tazminat talebi reddedildiği takdirde ise tazminat talebinin reddine ilişkin ön kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde tam yargı davası açılmalıdır.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram