Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İngiltere Boşanma kararı tanıma ve tenfizi I Tanıma Avukatı

ingiltere

Eşler yurtdışında ikamet etmeleri durumunda bulundukları ülkede (Örneğin Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, ingiltere, İsviçre, isveç, Romanya, Polonya, İtalya, Kıbrıs gibi) boşanmış olmaları Türkiyede de boşanmış sayıldıkları anlamına gelmemektedir.

Hatta bu yanılgıya bir çok kişi düşmekte olup yurtdışında boşandığı için Türkiye’de de boşandığı düşüncesi ile yeni evlilik hazırlıkları yaparken karşılarına Türkiye’de evli olduklarını görmekte ve bu durum mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Yurtdışı mahkemelerinin aile mahkemesi sıfatıyla vermiş oldukları boşanma Kararı Tanıma Tenfiz işlemleri yerine getirilmediği vakit, Türkiye’de bu evlilik yasal olarak devam etmektedir.

Aile mahkemesi sıfatıyla vermiş oldukları boşanma kararlarının icrası ve Türkiye’ de boşanma tanıma tenfiz davasının açılabilmesi için bazı belgelerin toplanması  gerekmektedir. Bu belgeler ise;

Yabancı Mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının ıslak imzalı  aslı

Mahkeme boşanma kararının kesinleştiğine ilişkin şerh veya ek belge (Örneğin bu boşanma kararı …….. tarihinde kesinleşmiştir.)

Boşanma kararına alınması gereken apostil şerhi

Tanıma tenfiz davası açılabilmesi için evrakların yeminli tercüman tarafından Türkçe ye çevirisi ve çevirinin de konsolosluk tarafından onaylanması

Avukat tutulacak ise Konsolosluktan çıkartılması gereken avukat vekaletnamesi

Yabancı boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olabilmesi için açılması gereken tanıma işleminin temeli milletlerarası özel hukuk ve usul hukukuna dayanmaktadır

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram