Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşçiden Alınan Geçersiz İstifa – İşçilik Tazminatlarına Etkisi

Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşçi Kimdir?

En temel tanımıyla bir hizmet akdine bağlı olarak çalışan kimse demektir.

Bu tanımlama biraz soğuk dursa da aslında işçi olarak tanımlanan kimselerin yaşadığı sıcacık ve zor bir hayat vardır. Her birimizin etrafını üstelik en yakınlarımız dahil işçi denilip geçilen o güzel insanlar , emekçiler çepeçevre sarıvermiştir. Fedakarlık denilen olgunun vücut bulmuş hali kim derseniz tereddüt etmeden işçilerdir cevabını da verebilirim. Nitekim işçi ailesi için kendinden vazgeçer, önceliği zevki sefası değil yuvasıdır, eşidir, çocuklarıdır.

Çoğu oldukça düşük seviye kazancı ile kılı kırk yarar, yürüyen hesap makinesi gibi her anını ayrı hesaplar, denkleştirir , bulur buluşturur, ay sonunu getirir.

Hem getirmek de zorundadır.

Derler ya ekmek aslanın ağzında. Bu deyimin sanki muhatabı işçilerdir. Yüksek gelir elde eden işçiler de vardır elbet ama bu insanlara öyle bir çalışma atmosferi sunulur ki nefes aldırmazlar. Hasılı işçi gecesini gündüzüne katar, akıttığı terin son damlasına kadar emeğini vermiştir. Sağı solu, önü arkası, altı üstü, yanı yöresi zorluklarla doludur. Bazen ekmeğinin hatırına katlanılmayacak eziyetlere katlanır, bazen duyar ama duymamış gibi yapar sadece yutkunur, kelimeler boğazında düğümlenir ama yine de susar. Susmak zorundadır.

Dedik ya ekmek aslanın ağzında, hatta taaa midesinde cancağızım !

Ama işçi dediğimiz bu insanlar toplumda vicdanı en rahat kişilerdir. Kazancı sonuna kadar temizdir. Leke bulaşmaz. Alın teridir. Kazancı bereketlidir. Ekmeği tatlıdır. Çünkü en çok bolluk getiren yağmur alın teridir. Dünyaları kazanmış insanların bulamadığı huzur , bereket bu insanların en büyük servetidir .

Gelelim K.KOÇAK Geçersiz İstifa Olayına...

Müvekkilim Gaziantep ilinde büyük bir temizlik firmasında taşeron işçi olarak çalışan, emekliliği yaklaşmış , işinde gücünde kendi halinde bir işçi, kendisinden işi devam ederken işgüzar patron kendisinden istifa dilekçesi almış.
Tabi gel zaman git zaman işçi sayısı azaltılmak icap eder. Kimi işten çıkaracak ve az zararla bu işten çıkacak işveren. Hesabı kitabı yapılmıştır bunun elbette. Hele şu istifası elimizde olanların listesini bir getirin derler, derler ve müvekkili ekmeğinden ederler.

Tabi müvekkil haklarım ne olacak diye sorar?

-Ne hakkı sen istifa ettin ya!

Evet pişkin pişkin bunu da derler. Bir de git nereye şikayet edersen et, hangi taş büyükse kafanı ona vur diye de eklerler. Dünya zalimler dünyası, ama iyi insanlar her şartta kazanır, bugün olmazsa yarın, bu dünyada olmazsa öbür dünyada…

Elbette vur ensesine al ekmeğini dedikleri insan olmayın, yeri geldiğinde haksızlığa karşı durun ama haksızlık yapan olmaktansa haksızlığa uğrayan taraf olmak da yeğdir. Bunu hiç unutmamak gerek. Çünkü haksızlığa uğrasanız da hakkınızı sonradan alabilirsiniz. Ancak haksızlık yaptıysanız inanın bunun telafisi olmayabilir. Olayı daha da dallandırıp budaklandırmayalım olayımıza dönelim.
Müvekkil isyan eder tabi mecbur imza atacaksınız denilen belgeleri imzalamak zorunda kalmış şimdi de karşısına sen istifa ettin diye hakkın yok diyen insanların lafları canını acıtmıştır. Şimdilerde de

KORONA VAR İŞTEN ÇIKIŞ YASAĞI VAR İSTİFA İMZALAMAK ZORUNDASIN denildiği gibi.

Haksızlık yapmak isteyen görüldüğü gibi her fırsatı kullanır. Onun kafası buna çalışır. Ne gerek vardır böyle hilelere. Yahu emeğin geçti azımızı çok say helalleşelim deselerdi oysa ki ne de güzel olurdu. Yok mu diyecekti sanki ?

Müvekkil avukatın yolunu tutacaktır. Gelir yanımıza, anlatır derdini, içini döker. Kim konuşmuştur ki , kim derdini dinlemiştir ki zaten. Mahkemenin soğuk koridorlarında da iş yükü altında olan mahkeme de oturtup dinlemeyez ki kendisini. Onun dert ortağı avukattır işte, ama çözüm bulacak olan da avukattır.

Evet derdi dinlenir, çözümü söylenir:

ÇALIŞIRKEN ALINAN İSTİFA, ZORLA ALINAN İSTİFA, HİLEYLE ALINAN İSTİFA , TEHDİTLE VEYA ÖDEME VAADİYLE ALINAN İSTİFA GEÇERSİZDİR!

Tabi şahit lazım buna! Vardır bu olayın şahitleri. Bu işlemi yapanlar şunu unutmuştur ki zorla alınan istifadan canı her yanan aslında diğerinin de şahididir.

Mahkeme kapısı aralanır. Uzun uzun dinlediğimiz dertler süzme işleminden geçirilir ve mahkeme dilinde dava dilekçesine dökülür.

Bir şefin özel misafirler için hazırladığı yemeği için gösterdiği özeni avukat da dava dilekçesinde gösterir, göstermelidir. Derdinin resmiyete intikal ediş şeklidir çünkü dava dilekçesi. Dosya uzun uzadıya sürer gider. Tanıklar çat çat çat anlatır gerçekleri . Sıkı takip ve gerekli işlemler de bir yandan devam eder. Evet dava kazanılmıştır. Müvekkil söylenildiği gibi başını taşa vurmamıştır aslında. Müvekkil sırtını adalete dayamıştır. Sırtınız yere gelmesin pehlivanlar ! Adalete çıkan yolun ilk kapısını da avukat açmıştır. O kapıdan da avukatla beraber çıkılmıştır. dava kazanılmıştır. Parasında değil müvekkil, haklılığı ortaya çıkması bile ona yetmiştir. Arada uğrar çayımızı içer hala.

Bizden naçizane tavsiyeler var sırada.

Her olumsuzluk da hemen parlamayın ama haksızlık yapıldığında da dik durun . İnsanın rızkı birdir, şaşmaz değişmez der büyükler. Dik durup birlik olunan yerde haksızlık da yapılamaz. Buna emin olabilirsiniz. Boyun eğdikçe tepenize çıkan da çok olacaktır. Buna da emin olabilirsiniz. Aman gaza gelip isyan çıkarmayın bu arada. Her şey tadında ayarında güzel. Öncelikle haklarınızı bilin efendim. Hakkı korumanın en sağlam yolu hakkını bilmekten geçer. Ve aman imza atmadan önce avukatınıza gidin. Attıktan sonra her şey geç olabilir.

Gündem Olmuş Diğer Davalarımız

Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

ÖZEL BOŞANMA SEBEBİ

Kayınbabanın cenaze törenine gitmemek bir boşanma sebebi mi? Habere konu olmuş davanın detayları yazımızda.
DAVA DETAYI
Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

KEFİLLİKTE EŞ RIZASI

Kefillikte eş rızası olmadığı taktirde sonuçların ne olacağı ile davanın kamuoyuna yansımaları ve detaylar
DAVA DETAYI
Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

KAVGA EDEN İŞÇİ

İşyerinde birlikte çalıştığı arkadaşıyla kavga eden işçinin tazminatsız iş akdi feshedilmesi sonrası açılan dava
DAVA DETAYI
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram