Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşe gelmeyen işçinin mazeretli sayıldığı durumlar varsa devamsız

İşe gelmeyen işçinin mazeretli sayıldığı durumlar varsa işçi devamsız nedeniyle işten çıkarılamaz

İşçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesinin önemli sonuçları vardır. Mazeretsiz işe gelinmeyen günlerin sayısına göre, işçi haklı nedenle derhal ve tazminatsız işten çıkarılabilmektedir. Ancak burada önemli olan husus, devamsızlık yapan işçinin geçerli bir mazeretinin olmamasıdır. O halde hangi haller, devamsızlık için mazeret olarak kabul edilir? 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009/19373 E. sayılı kararından da açıkça görüleceği üzere, aşağıdaki haller işçi için geçerli mazeret olarak kabul edilmektedir: İşçinin hastalanmış olması Aile fertlerinden birinin ya da bir yakınının ölümü veya hastalanmış olması İşçinin mahkemede tanıklık ya da bilirkişilik yapması Ayrıca mazereti ispat için işverene sunulan ve özel sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporlarına da, sahteliği ispat edilmedikçe itibar edilmesi gerekmektedir.

——————–

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

– İş ve İşçi Davaları Avukatı 

(Kıdem, ihbar, yıllık izin, maaş alacaklar ile Hizmet tespiti davaları)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram