Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşe İade davası -Gaziantep Avukat Boşanma, iş davası

İşe İade Davası Nedir?

İşe İade Davası İş Kanununun 20. Maddesinde düzenlenmiştir. İlgili madde uyarınca bir işçinin iş sözleşmesi işveren tarafından hiçbir sebep gösterilmeksizin feshedilmişse veya bir sebep gösterilmesine rağmen gösterilen sebep geçersiz olduğu iddia ediliyor ise, işçi tarafından işe iade davası açılabilir. Bu davada davacı sıfatı işçiye, davalı sıfatı ise işverene aittir.

işçi işveren avukatı gaziantep

İşe iade davasının amacı işveren tarafından feshedilen iş sözleşmesinin feshinin geçersiz olduğunun tespitidir. Uygulamada ise bu dava işe iade davası olarak adlandırılmaktadır. İşe iade davası açma hakkı olan işçiler işe iade davası açmayıp yani feshin geçersizliğinin tespitini talep etmeyip kötüniyet tazminatı ödenmesini talep etme hakkı bulunmamaktadır. Zira kötü niyet tazminatı iş güvencesi hükümlerine tabi olmayan işçiler tarafından işverenden talep edilebilen bir tazminattır.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram