Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İsim (Ad) değişikliği davası | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Peki isim değiştirme davası ve soyisim değişikliği davası açma hakkına kimler sahiptir?

İsim değiştirme ve soyisim değişikliği davaları açma hakkı sadece tam ehliyet sahibi bireyler ve sınırlı ehliyet sahibi bireyler tarafından bizzat açılabilmektedir. Sınırlı ehliyetsiz bireyler ise yasal olarak temsil hakkı olan kişiler aracılığı ile isim değiştirme veya soyisim değişikliği davası açabilmektedirler. Tam ehliyetsiz bireyler ise ne kendileri ne de yasal temsilcileri aracılığı ile isim değiştirme veya soyisim değişikliği davası açamamaktadırlar. Bu konuda ise çok önemli bir sebep görülmesi durumunda ,tam ehliyetsiz bireylerin yasal temsilcileri aracılığı ile açacakları isim değiştirme veya soyisim değişikliği davaları kabul edilmektedir.

İsim değiştirme ve soyisim değişikliği davalarında kabul edilen haklı sebepler nelerdir?

Esasen isim değiştirme ve soyisim değişikliği davalarında haklı sebep olarak kabul edilecek sebepler hakim tarafından belirlenebilmektedir. Biraz önce de belirttiğimiz üzere hakim nezhinde isim değiştirme veya soyisim değişikliği durumunun bir zorunluluk arz etmesi gerekmektedir. İsim değiştirme davalarında ve soyisim değişikliği davalarında hakimlerin kanaatinin olumlu olması isim veya soy ismin değiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Fakat hakimler genel olarak ismini ve ya soy ismini değiştirmek isteyen bireylerin kişisel menfaatleri, ailevi menfaatlerini ve ekonomik menfaatlerini göz önüne almaktadır. Hakimlerin isim değiştirme davası ile ilgili olarak sıklıkla kanaat kullandığı durumlar mevcuttur ve bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

Komik, dalga geçilebilecek, çirkin anlamı olan

Söylemesi zor olan isimler ve yazılması sırasında zorlanılan adlar

İnanç ve din değiştirme sonrasında isim değiştirmek isteme

İsim sahibi ile ilgili şüpheye yer verebilecek durumdaki isimler

Kişinin ülke içerisinde kötü anılabilecek şöhreti kötü olan tanınmış bir aile mensup olduğu izleniminin uyandırılması

Yada kişilerin yabancı olduğu izlenimi uyandıracak şekildeki isimler haklı isim değiştirme davası çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram