Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İSİM DEĞİŞTİRME /DÜZELTTİRME/EKLEME DAVALARI | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

İsim değiştirme davaları sık rastlanılan davalardan olup, MK.m.27/I’e göre;”Adın değiştirilmesini gerektiren haklı bir sebep bulunmalıdır.”Şöyle ki, ismin nüfusta yanlış yazılması yahut memnun olunmayan bir ismi taşıma durumu ile çok karşılaşmaktayız.  İsim değiştirme için haklı sebeplerin varlığı gerekir; örneğin  aile yada arkadaşlar arasında farklı bir isimle çağrılmak/tanınmak, ismi yüzünden kötü şöhret sahibi olmak, başka bir kişinin adıyla karışıklığa sebebiyet vermesi veya alay konusu olmak isim değiştirmek için haklı sebeplerdendir ancak mahkeme hakiminin de takdiri bu tarz davalarda önem taşır.

Ayrıca adın değiştirilmesi kişiye sıkı şekilde bağlı bir hakkın kullanılması niteliğinde olduğu için ayırt etme gücüne sahip olmak yeterlidir. Yani ergin olmayan (18 yaşını doldurmamış) vatandaşlarımız da bizzat dava açabilirler.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram