Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İstifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilir

istifa

Hiçbir geçerli nedeni yokken kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamazken bunun 3 istisnası vardır. Bunları aşağıda anlatalım:

1- İlk sigorta girişi 08/09/1999 tarihinden önce ve toplam prim günü sayısı en az 3600 olan işçi, SGK’dan alacağı “kıdem tazminatına hak kazandığına dair” yazıyı işveren ibraz ederek, istifa ettiği halde kıdem tazminatı alır.

2- Askerlik görevini yapmak üzere işten ayrılan işçi, bu durumu kanıtlar evraklarını işverene ibraz etmek kaydıyla kendi isteğiyle ayrıldığı halde kıdem tazminatını alır.

3- Evlenen kadın, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde kendi isteğiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatını alır.

SONUÇ

Ortada haklı bir neden yokken istifa ederek isten ayrılan işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı hakkını kaybederken; 08/09/1999 tarihinden önce ilk sigorta girişi yapılan ve toplamda en az 3600 gün primi olan işçi -askerlik görevi için işi bırakan işçi -evlendikten sonraki 1 yıl içinde işten ayrılan kadın işçi kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde kıdem tazminatını almaya hak kazanır.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram