Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşverenler Dikkat! Paket Programlar Başınıza Dert Açabilir | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Sosyal Güvenlik Kurumu, yasal süresi içinde verilmeyen sigortalı işe giriş bildirgelerine  bir asgari ücret (2016 yılında 1647 TL), işten ayrılış bildirgelerine asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulamaktadır. Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediğinin denetim ve kontrolle görevli memurlarca veya mahkeme kararları ya da resmi kurumlardan alınan yazılardan anlaşılması halinde ise bildirge başına iki asgari ücret, yani 2016 yılı için 1647 X 2 = 3294 TL tutarında idari para cezası uygulamaktadır.

Sigortalı işe giriş bildirgesini göndermeyenler için bu cezaya kimsenin itirazı olmaz belki  ama paket programlar vasıtasıyla gönderdiğini zanneden, hatta barkodlu çıktısını bile alan vatandaşlar, sonradan kötü bir süprizle karşılabilirler.

Nitekim, SGK web sitesinde yer alan 1/4/2016 tarihli yazıda, “Barkolu çıktısı olduğu halde yapılan inceleme sonucunda kaydına rastlanılmayan bildirgelerin Kurum kayıtlarında bulunmaması Kuruma verilmediği anlamına geldiğinden, işverenlerin bu sorunla karşılaşmaması için SGK internet istesine doğrudan bağlanmaları, paket programlar aracılığıyla bağlantı yapmamaları, Kurumsal firmaların SGK internet sitesine doğrudan bağlanabilecek şekilde elektronik alt yapılarını düzeltmeleri hususunda bilgi verilecektir.” şeklinde açıklama yapılarak olayın vahameti anlatılmaya çalışılmış.

Bu bakımdan okurlarımıza tavsiyemiz,

İşe giriş ve işten ayrılış bilirgelerini SGK’ya gönderirken, siz siz olun SGK internet sitesine doğrudan bağlanın ve sakın ola ki paket programlar aracılığıyla bağlantı  yapmayın.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram