Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

İşyeri Çalışma Koşul ve Alanlarında Esaslı Değişiklik | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

ÖZET

İŞ SÖZLEŞMESİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ GEREKTİREN BİR GEÇERLİ NEDENİN VARLIĞININ TESPİTİ HALİNDE, İKİNCİ AŞAMADA, FİİLEN TEKLİFİ EDİLEN SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİNİN KANUNA VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE UYGUN OLUP OLMADIĞI; ÖLÇÜLÜLÜK İLKESİNE UYGUN OLUP OLMADIĞI VE İŞÇİDEN BU TEKLİFİ KABUL ETMESİNİN HAKLI OLARAK BEKLENEBİLİP BEKLENEMEYECEĞİNİN; BİR BAŞKA ANLATIMLA, KENDİSİNE YAPILAN DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİ KABULLENMEK ZORUNDA OLUP OLMADIĞI DENETİMİNİN YAPILMASI GEREKİR. DEMEK Kİ, DEĞİŞİKLİK FESHİNİN GEÇERLİLİĞİNE İLİŞKİN DENETİMİNİN İKİNCİ AŞAMASINDA, DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİN DENETİMİ SÖZ KONUSUDUR. BU BAĞLAMDA ESAS İTİBARIYLA ÖLÇÜLÜLÜK DENETİMİ YAPILMALIDIR. ( YARGITAY 9. H.D. 7.7.2008 GÜN 2007/ 24548 E, 2008/ 19209 K ). DENETİM, SOMUT OLAYIN ÖZELLİKLERİNE GÖRE YAPILMALIDIR. BUNA GÖRE, DEĞİŞİKLİK FESHİ, ANCAK, ÇALIŞMA ŞARTLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN UYGUN VE DAHA HAFİF ÇARE OLARAK GEREKLİ VE TAKİP EDİLEN AMACA GÖRE ORANTILI İSE, ULTİMA-RATİO OLARAK GÜNDEME GELEBİLİR. ÇALIŞMA ŞARTLARININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ GEREKTİRMEYECEK VEYA DAHA HAFİF ÇALIŞMA ŞARTLARININ ÖNERİLMESİNİN GEREKTİRECEK VE AYNI AMACA AYNI ŞEKİLDE ULAŞILMASINI MÜMKÜN KILACAK ORGANİZASYONA YÖNELİK VEYA TEKNİK YA DA EKONOMİK ALANA İLİŞKİN BAŞKA BİR TEDBİRİN MEVCUT OLMAMASI GEREKİR. İŞVEREN AYRICA, MÜMKÜNSE, SÖZLEŞMELİN DEĞİŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN OLARAK DAHA AZ RADİKAL OLAN BİR TEKLİFTE BULUNMALIDIR. DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ, İŞ HUKUKUNA İLİŞKİN EŞİT DAVRANMA İLKESİNİ İHLAL EDİYORSA, BU TEKLİFE İŞÇİ KATLANMAK ZORUNDA OLMADIĞINDAN, DEĞİŞİKLİK FESHİ GEÇERSİZ SAYILIR

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

Esas No.

2008/6460

Karar No.

2009/23305

Tarihi

17.09.2009

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram