Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Kanun Yararına bozma – Sulh Ceza – Asliye Ceza – Ağır Ceza – Avukatı

Kanun yararına bozma (CMK. 309-310); sulh ceza hakimliği, asliye ceza mahkemesi veya ağır ceza mahkemesi tarafından verilip de istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen kararlarda hüküm verildiği zaman mevcut hukuka aykırılıkların giderilmesi amacıyla Adalet Bakanlığı veya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başvurulabilen olağanüstü bir kanun yoludur.
Bu yolla adli hataların önlenmesi ve hukuka aykırılıkların giderilerek ülkede hukuk standardı sağlanması amaçlanmaktadır. Örneğin ağır ceza mahkemesinde aleyhinize 5 yıl hapis cezasına hükmedildi ve hükme karşı istinaf yoluna başvurmadığınız (ya da temyize tabi dosyalarda temyiz etmediğiniz için) hüküm kesinleşti. Hükümde hukuka aykırılıklar varsa hakkınızda verilen mahkumiyetin kaldırılması veya cezanızın hafifletilmesi için kanun yararına bozma yoluna başvurulmasını isteyebilirsiniz.
(Not:Temyiz incelemesinden geçerek-ONANARAK kesinleşen Ceza Dairesi kararlarına karşı ise CMK 308 Yargıtay C. Başsavcılığının İtirazı yoluna başvurulabilir.)
Diğer yandan hukuk sistemimizde bazı önemsiz suçlardan verilen mahkumiyetlerin miktar itibari ile kesin nitelikte olduğuna karar verilir; yani aleyhlerine temyiz yoluna gidilemez. Burada amaç Yargıtay ceza dairelerinin bu suçlardan verilen hükümleri inceleyerek emek ve zaman kaybetmesini engellemek, vakitlerini daha ciddi mahkumiyetlere harcamalarını sağlamaktır. İşte bu önemsiz görülerek kesin nitelikte verilen hükümlere karşı da kanun yararına bozma yoluna başvurulabilir.
Eğer herhangi bir sebeple temyiz edilmeksizin kesinleşen bir mahkumiyetiniz varsa mutlaka olağanüstü kanun yollarına hakim bir ceza avukatından destek almanız tavsiye olunur.

———————

AVUKAT A TÜMBAŞ

Avukatlık / Danışmanlık

 Gaziantep Barosu

– Ceza Davaları Avukatı –

(Ağır Ceza, Asliye Ceza, Sulh Ceza, Soruşturma, İstinaf ve Temyiz)

İletişim İçin:

https://www.alitumbas.av.tr/gaziantep-avukat-adres

5/5

5/5 - (1 vote)

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı No:139 Şehitkamil, Gaziantep

0532 167 09 13
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram