Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

KEFİLLİKTE EŞ RIZASININ ÖNEMİ

işçi avukatı gaziantep iş hukuku
Her Dava bir Hayat , Her Hayat Bir Hikaye ve Her Hikayede Büyük Mücadele Vardır.
Avukatlık Mesleği oldukça dikkatli yürütülmesi gereken stresli bir meslektir. Alınan her bir dava sonuçları itibariyle davanın taraflarını hayatı boyunca etkilemektedir. İnsanlar da davalık / mahkemelik / adliyelik / karakolluk / icralık ve daha çoğaltılabilecek nice adlandırmalarla genel başlık olarak “avukatlık” olunca hukuki süreç onlar için oldukça stresli geçmektedir.

Bazen sürecin getirdiği bu stres, kişileri özellikle yakın çevresine karşı agresif hareketler sergilemesi boyutuna kadar götürmektedir. Avukat olarak mesleğimizin geneli “DERT DİNLEMEK” ile geçer.

Ancak en çok da mesleğimizi; DERDE DERMAN OLMAK / ÇÖZÜM BULMAK / PROBLEMDEN KURTARMAK / ÇIKMAZDAN ÇIKARMAK

gibi nitelendirmelerle de özetlemek daha doğru olacaktır. Ayrıca bu nitelendirme bizleri bu özelliklere sahip olmaya da mecbur hissettirmektedir. Mesleğimiz zor olsa da en güzel yanı SIKICI OLMAMASIDIR. Her bir güne başka hikayelerimiz, başka insanlarımız, başka rollerimiz sığar. Her gün yeni bir başlangıç yapılır, yeni arayışlarla geçer ve bu arayışlar da yeni kapılar açar, açmıştır hep açacaktır. Mesleğimiz ile ilgili bu kadarcık hoş sohbetten sonra işte hikayelerden bir hikaye , işte gündem olan toplumda tartışma yaratan bir dava...

EŞ RIZASI OLMAKSIZIN VERİLEN KREDİ KEFİLLİĞİNİN GEÇERSİZLİĞİ HAKKINDA KÖROĞLU VE CANLI DAVASI

Aslında yazımızın başlığımızdan tartışmanın/davanın sonucu hakkında kolayca tahminde bulunabileceğiniz bu dava aslında bizim için oldukça çetrefilli bir dosyada ve sağlam bir hukuki mücadele ile sonuç bulmuştur.

Müvekkiller A. Köroğlu ve A. Canlı çalıştıkları firmanın kredisine patron baskısı ile kefil gösterilmiş ,kendi halinde yaşayıp giden bu insanlar, en çok da işsizlik korkusuyla ve nasıl olsa koskoca fabrika öder zaten düşüncesiyle, 2,5 milyonluk kredinin altına kefil olarak imza atmışlardır. Ama gel zamaaaan git zamaaaan firma batar efendim ?

Bankalar firma batardan anlamaz tabi. Alacağını tahsil kapılarını aralayacak her kapı zorlanır . Ayrıca batmış firmadan ne alınır ki? Bir de minareyi çalan kılıfını da hazırladıysa hele ! Banka der ki ; Biz en iyisi kefillere de gidelim ! Bizimkilerin elinde altı üstü uzun yıllar dişiyle tırnağıyla kazıyarak elde ettikleri bir ev ve kendi halinde ayağını yerden kesen orta direk işi bir araç vardır. Bir de banka hesabında küçük bir birikim. Ama banka için zararın neresinden dönersen kardır, kefil olmasalardı onlar da derler !

Demekle durmaz banka ! Müvekkillerin evlerine icra kağıtları, haciz evrakları , halk deyimiyle yıldırım hacziyle yıldırım gibi düşer.

Düşen ateştir aslında.

Çünkü bu olaylar olunca müvekkillerin hayatlarındaki tek birikimleri elden kayıp gidecek kolay mı? “….Ben çoluk çocuğa eşime sağa sola ne derim, sokakta mı kalacağız bu saatten sonra ?…….” diye kara kara düşünceler salar bizimkileri.

Tatlı tatlı anlattığıma bakmayın siz, bu insanların yaşadıkları sıkıntıyı Allah kimseye yaşatmasın. Derler ya adamcağızların yediği yok, içtiği yok bir de üstüne evden barktan olacaklar ve hatta torunlarına bile borç kalacak! Hazmedilmesi çok zor. Dedik ya Allah başa vermesin.

Asıl hikaye şimdi başlıyor elbette!
Biz ne yapacağız ?

Bu işten çıkış yolu yok mu? Arayışlar arayışlar. Gelin efendim gelin, beraber bulacağız o yolu, o kapıyı beraber açacağız? Bir polyannacılık değil bu, aslında hukukçunun en önemli ve en güzel vasfı? Uzun lafın kısası A.Canlı ve A.Köroğlu yanımıza gelir.

Evraklar toplandı, E-Devletten tut tapu evraklarına, kredi belgelerine, icra dosyasına, tebligatlara ve daha ne varsa incele incele incele! Bize biraz zaman verin yahu, bulacağız muhakkak bir yol !

Evet hızlıca geçilen sayfalarda önemsiz zannedilen bir yer var orda:

Kefalet sözleşmesi bölümü.

 

Kanunda hüküm var, der ki; kefil olan kişi eğer şirket ortağı ya da şirketin müdürü değilse ve kefalet anında evli ise yine en geç kefalet sözleşmesi ile aynı anda eşinin de rızasını alacaksın? Bilin bakalım o uzun uzun sözleşmelerde yüzlerce sayfa da ne eksik? Tabi yazının daha başından bildiniz ama söyleyelim yine de “EVET kefalet sözleşmesi anında EŞ RIZASI YOK”. Buldum dedim ve sustum, müvekkilleri izledim. Gözlerindeki parıltıyı, umut ve nasıl olacak meraklarını izledim. Bizim en büyük motivasyonumuz bu azizim. O anın tadını çıkarmak gerek. Sonra anlattık tabi , risk büyük ama kaybedilecek bir şey de yok. Çünkü banka her an olmadık bir yerden bilmediğimiz bir evrak çıkarabilir karşımıza ! Belge temin etmek de zor, arada husumet oluşunca mahkemeye göndeririz deyip çekilmezler mi bir de !

Başlasın Süreç
Önce halk deyimiyle yıldırım hacizleri kaldırılmalı yani ihtiyati hacze itiraz edilmeli. Öte yandan dava öncesi zorunlu arabuluculuk başvuruları ile de süreç ilerler. İlerler de taraflar anlaşamaz tabi, bir taraf hiç ödemem der diğer taraf hepsini alırım der, asıl borçlular ortada yok zaten !

Mahkeme kapısı sonuna kadar açılır. Banka bize dava açar , anlatırız yazarız çizeriz , bilirkişi raporları, banka hesap hareketleri , evraklar duruşmalar.

Eeee tabi ülkede yargı süreci de uzun, sabır gerek, ciğer gerek. Aman diyeyim ciğer sökücü avukat demiyoruz kendimize yanlış anlaşılmasın. Gel zaman git zaman karar aşamasına gelinir, banka davayı kaybeder. Müvekkiller heyecandan duruşmaya gelmek bile istemezler. Anlaşılır bir tavır tabi, kolay bir hadise değil bu olay. Telefonda bekler ki avukatım arasın müjde versin. Ararız tabi ya kazanmışız davayı seve seve ararız efendim. Ve ararsın, O an işte o an ,

Davayı kazandık sayın müvekkilim…

 
 
 

‘den sonraki ilk an. Biraz sessizlik sonrası sevinç çığlığı. Mesleğin tüm zorlukları o an unutulur. Para kazanmak lazım, taş yemez avukat, bilgisi para eder, ama insanın aklına böyle anlarda para da gelmez . Boşuna okumadık be dersin, yediği içtiği olmayan, baskıyla başkasının borcunu üstlenmiş gariban adamın hakkı kurtarıldı. Bundan daha çok mutlu eden olay da azdır. Tabi süreç devam eder. Hacizler kaldırılır, müvekkiller rahata erer. Evet kanun koyucu emreder , duygusal değildir be kardeşim. Ama bizim kanun koyucu yine de aile bağını önemser. Aile toplumun temeli. Kuralların başladığı yer. Bu kurum korunmalı. Yani ey eşler böyle kefillik işlerine, ipotek işlerine özetle büyük işlere eşin rızası olmadan girme ! Ola ki yaptın bir hata, ben yine de bu aileyi korurum. Emrederim, eşin rızası alınmadan yapılan bu tarz işlemleri geçersiz sayarım. Kanun koyucu aileyi korur. Bu sistem de toplumun üstün yararını arar ve bulur.


Sonuç olarak;
Üst mahkeme süreci hala devam ediyor olsa da, hacizlerin kaldırılmış olması sebebiyle müvekkillerde bu baskı olmadığı için müvekkiller kafa ve gönül rahatlığıyla hayatlarına devam ederler.

Hukuk hep var, hukukçu da hep olacak. Önemli olan hakkın peşinde koşmak, koşarken de zorluklara hazırlıklı olmak, nitelikli olmak ve öyle de kalabilmek. Aşkla, iştiyakla, canla başla yanınızdayız efendim!


Dipnot;
Eş rızasının aranmadığı haller / durumlar da var olup, her somut olayın kendi içinde ayrı değerlendirileceği gözetilmelidir. Eş rızası aranmadığı hallere örnek karar için tıklayınız.

Her şey iyi hoş ama eşten habersiz kefil olmak veya eşten habersiz kredi çekmek başınıza başka türlü dertler açabilir ki aman diyelim, maazallah ! Bu duruma ilişkin Yargıtay kararında da belirttiği üzere bu tarz eylemler bir BOŞANMA sebebidir.

Gündem Olmuş Diğer Davalarımız

Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

ÖZEL BOŞANMA SEBEBİ

Kayınbabanın cenaze törenine gitmemek bir boşanma sebebi mi? Habere konu olmuş davanın detayları yazımızda.
DAVA DETAYI
Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

GEÇERSİZ İSTİFA

İşçiden haksız ve usulsüz olarak alınan istifa dilekçesinin hükmü nedir? Bu konuda emsal teşkil eden dava detayları
DAVA DETAYI
Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

KAVGA EDEN İŞÇİ

İşyerinde birlikte çalıştığı arkadaşıyla kavga eden işçinin tazminatsız iş akdi feshedilmesi sonrası açılan dava
DAVA DETAYI
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram