Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mahkemelerinden verilen mahkeme

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mahkemelerinden verilen mahkeme kararlarında apostil şerhine gerek bulunmamaktadır

Bilindiği üzere tanıma davaları yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de kesin hüküm olarak gücünü göstermesi açısından açılan yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerli olmasını sağlayan dava türüdür. 

Yabancı Mahkeme kararlarının Türkiye’de geçerli olabilmesi için gerekli olan şartlardan bir tanesi de, Yabancı Mahkeme Kararına apostil şerhinin eklenmesi ıslak mühür ve imzalı olması yine söz konusu apostil şerhinin diğer evraklar ile beraber Türkçe Tercümesinin de mahkeme dosyasına eklenmesi gerekir. 

Gelen sorular üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararlarına apostil şerhinin gerekip gerekmediği hususunda açıklama yapma ihtiyacı hissediyoruz. 

07 Ocak 2003 tarihli ve 24986 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve onaylanan ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzev Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İmzalanan. Adalet ve İçişleri Alanında İşbirliği Anlaşması” nın 27/2. maddesinde apostil şerhi muafiyeti tanınmıştır. 

 Sözleşmenin 27/2. maddesinde “Taraflardan birinin ülkesinde düzenlenmiş veya onaylanmış ve resmi mühür taşıyan bilgeler, diğer tarafın yetkili makamları önündeki işlemlerde tasdikten muaf tutulacak ve Taraflardan birinin resmi makamlarınca düzenlenen belgeler, diğer Taraf ülkesindeki resmi belgeler ile aynı ispat gücüne sahip olacaktır.” hükmü yer almaktadır. 

Bu durumda KKTC mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararlarının tanınması ya da tenfizi için apostil şerhine ihityaç bulunmamaktadır. 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram