Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Nafaka Azaltılması | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

nafaka arttirim davasi

Nafaka Artırım Davası ve Şartları

Nafaka artırım davası, boşanma davası ile karara bağlanan nafaka miktarının enflasyon ve tarafların hayat şartlarında oluşan değişim nedeniyle değerini kaybetmesi ve yeterli gelmemesi üzerine açılan aile hukuku davalarının en başta gelenlerindendir.

Nafaka, boşanma davasının açılması ile tedbir nafakası adı altında karara bağlanabileceği gibi, boşanma davası açılmadan önce de tedbir nafakası olarak istenebilir. Yine yardım nafakası adı altında, ihtiyaç içindeki yakın akrabaya yardım etme yükümlülüğü de düzenlenmiştir.

Tedbir nafakası, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası ya da yardım nafakası bu haliyle diğer mahkeme kararlarında görülen kesin hüküm özelliği taşımaz, mahkemece karara bağlanmış nafakanın artırılması, nafakanın azaltılması, nafakanın kaldırılması talepleri her zaman yapılabilir.

Örnek olarak, bakımı için nafaka bağlanan çocuk okula başladığında, nafaka alacaklısının çalışamayacak rahatsızlığa yakalanması halinde, nafaka alacaklısının gelirinin azaldığı, nafaka borçlusunun gelirinin arttığı durumlarda nafaka artırımı davası açıldığı gözlemlenmektedir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram