Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Okuldan uzaklaştırılan askeri öğrencinin sınavlara alınmaması | Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Davacı hakkında tesis edilen işlem değerlendirildiğinde; Jandarma Genel Komutanlığı Askerî Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma sonucunda yapılan yargılama neticesinde davacı hakkında “Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına” karar verilmesi üzerine, 25.05.2015 tarihinde toplanan Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile okuldan ilişiği kesilerek anılan Yönetmeliğin 61 inci maddesinde sağlanan takdir hakkı kapsamında davacı okuldan uzaklaştırılmıştır. Okuldan uzaklaştırma ile askerî öğrencilik statüsünün devam edip etmediği, taraflar arasındaki ihtilafın çözülmesinde önem arz etmektedir. Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliğine göre iki çeşit askerî öğrenci statüsü vardır. Bunlardan ilki astsubay meslek yüksek okulunda eğitim ve öğretim görmek üzere astsubay hazırlama okulu ile sivil lise ve dengi okullardan alınan öğrencilerin intibak süresince sahip oldukları statü, diğeri ise; intibak eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerin and içme törenini müteakip, astsubay meslek yüksek okulundan mezun oluncaya veya herhangi bir nedenle astsubay meslek yüksek okulu ile ilişiği kesilinceye kadar sahip oldukları askerî öğrenci statüsüdür. Anılan Yönetmeliğin 61 inci maddesinin son fıkrasının son cümlesinde okuldan uzaklaştırılan öğrencilerin askerî öğrenci statülerinin devam edeceği açık bir şekilde belirtilmektedir. Davacının 25.05.2015 tarihinde Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile okuldan çıkarılma kararı verildiği ve karar kesinleşinceye kadar okuldan uzaklaştırıldığı, 18.06.2015 tarihinde yetkili merci tarafından okuldan çıkarılma kararının onaylanarak durumun davacıya 09.07.2015 tarihinde tebliğ edilmesi neticesinde askerî öğrenci statüsünün sona erdiği, davacının eğitim-öğretim gördüğü kurumda gireceği akademik sınavların 12.06.2015 tarihinde başladığı, 19.06.2015 tarihinde sona erdiği dikkate alındığında, öğrencilik statüsünün sona erdiği 09.07.2015 tarihinden önce askeri öğrenci statüsü devam ederken, sınavlara girmeyi talep etmesine rağmen davacının akademik sınavlara alınmamasının davacının askeri öğrenci statüsü ile kazandığı hakların erişimini kısıtladığı ve Anayasa’nın 42 nci maddesine de aykırılık teşkil edeceği değerlendirilerek sınava alınmama işleminin iptaline karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır (AYİM 2. D. 10.02.2016, E. 2015/1433, K. 2016/277).

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram