Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Özel Hastanenin Tazminat Sorumluluğu I Avukat Ali Tümbaş Gaziantep

Özel Hastanenin Tazminat Sorumluluğu

ozel hastane

MALPRAKTİS DAVASI

Hekimlerin tedavi ve ameliyat öncesi hastayı yeterince aydınlatmaması tedavi sırasında ve ameliyat esnasında kullanılan tıbbı malzemelerin gerekli ve özenli bir şekilde steril ortamda bakımının yapılmaması , steril ortamda  bulundurulmaması , hastanın bilgisi ve onamı dışında kullanılması hekimlerin sorumluluğunu gerektirmek bakımından mahkeme kararlarında yeterli görülmektedir.

Özel hastanenin yükümlülükleri;

Hastayı tedavi etme borcu, hastane bakım hizmetlerini gereği gibi yerine getirme borcu, hastanede sağlık koşullarını yerine getirme borcu , hastayı bilgilendirme ve aydınlatma borcu , sadakat ve yüksek özen gösterme borcu olarak sayılabilir ve bunların ihlali hastane ve hekimlerin sorumluluğuna gitmek için gerekli ve yeterli görülmektedir.

 Özel hastanelerin hastayı AYDINLATMA VE HASTANENİN KULLANILAN  MALZEMELERİN GEREKLİ KONTROLLERİNİN YAPILMADIĞINA İLİŞKİN YARGITAY KARARI ŞU ŞEKİLDEDİR ; 

T.C.

YARGITAY

13. Hukuk Dairesi

Esas No: 2942

Karar No: 6736

Karar Tarihi: 15.05.2007

 Davalılar tarafından davacıya ameliyatla takılan lensin riskleri konusunda uyarıda bulunulduğu, yani aydınlatılmış rızasının alındığı ya da hasta tarafından özellikle bu lensin takılması konusunda özel izin verildiği iddia ve ispat edilemediğine göre hastanın seçme şansı bulunmayan davalılar tarafından temin edilerek davacıya taktıkları lensin davacı hastaya verdiği zararı tazminle yükümlüdür. Bu durumda mahkemece davalının böyle bir ameliyatın olması riskleri konusunda aydınlatma kusuru dışında olay ve zararın meydana gelmesinde başkaca etmenlerin bulunup bulunmadığı üzerinde de durularak imalat hatası bulunan lensin davacıya verdiği zarar konusunda deliller toplanarak sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekirken bu yön göz ardı edilerek yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davacı yararına BOZULMASINA, peşin alınan harcın istek halinde temyiz edene iadesine, 15.5.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.

Gaziantep Avukatlık Ofisimizde, Boşanma Avukatı, Ceza Avukatı, iş Davası Avukatı, İdari Dava Avukatı olarak faaliyetlerinin yanında Uzman Arabulucu olarak ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk hizmeti de vermektedir. Ofisimiz Gaziantep dışında, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'da da dava takibi yapmaktadır.

© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
Call Now Buttonenvelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için makul bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram