Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Sağlıklı olduğu söylenen bebekleri down sendromlu Tazminat

İstanbul’da yaşayan bir çiftin bebeğinin down sendromlu olarak dünyaya gelmesi, milyonluk bir tazminat davasına konu oldu. Olay iddiaya göre şöyle gelişti: İsmail N., 3 yıl önce hamile olan eşi Emine N.’yi Bağcılar’da özel bir hastaneye götürdü. İlk çocukları da aynı hastanede doğduğu için hastaneye güvenen çift, doktor Yeşim İ.’ye muayene oldu.

 Kontrol için iki haftada bir hastaneye giden çifte yapılan testler sonucunda “Bebeğinizin sağlık durumu çok iyi” denildi. Çift, hamileliğin son haftası olan 27 Eylül 2007’de başka bir doktor tarafından kontrol edildi. Yeni doktor, test sonucuna göre bebekte bir sorun olduğunu belirterek çifte, doktor Yeşim İ. ile görüşmelerini söyledi. 

Test sonuçlarını gören Doktor Yeşim İ., “Hemen doğuma girin. Kuvöz için 5 bin lira, ayrıca her güne bin lira ödeme yapacaksınız” dedi. O ana kadar problemin ne olduğunu öğrenemeyen çifte, paraları yoksa devlet hastanesine gitmeleri de söylendi. Bunun üzerine devlet hastanesine giden çiftin 2 kilogram 200 gram ağırlığına E.N. adlı ikinci kızları doğdu. Ancak bebeğin down sendromlu olduğu ortaya çıktı. İsmail ve Emine N., özel hastane ve doktor aleyhine Bakırköy Adliyesi’nde tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, bebeğin özürlü olduğunun özel hastanedeki doktorlar tarafından bilinmesine rağmen aileye söylenmediği belirtilerek, manevi çöküntü yaşayan anne, baba ve down sendromlu doğan E.N. için 1.2 milyon lira tazminat talep edildi. Özel hastanenin avukatı, “Aile hamileliğin 20’nci haftasından sonra kontrole gelmeye başlamış. Sonrasında düzenli olarak hastaneye kontrole gelmemiş. Doktor Yeşim İ. şu an hastanede çalışmıyor” dedi. 

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Soru sormaktan veya yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylarla ilgili avukatlarımız sizlere dönüş yapacaktır.
© Copyright 2004-2021 
Avukat Ali Tümbaş - Her hakkı saklıdır.
envelopephone-handsetmap-marker
Whatsapp
Avukata Soru Sor
Merhaba.
Hukuki tüm sorularınız için uygun bir ücret karşılığı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size konunun uzman avukatı destek verip yol haritanızı çizecektir.
Call Now Button linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram